„Když jsem šel nakupovat, viděl jsem, jak ze sousedního domu opadává omítka. Kdyby naše střecha spadla celá, tak se to dozvíme jako první. Bydlíme totiž těsně pod ní. Jestli začne pršet, tak se všechno v našem bytě zničí,“ krčil rameny Ondřej Horváth.

Hasiči zasahovali s pomocí výškové techniky ze dvora ve Škodově ulici. Na místo dorazili i strážníci a zástupci odboru majetku přerovského magistrátu. Objekt je totiž v majetku města.

„Situaci nám stále komplikuje silný vítr. Město musí zajistit, aby na dvorek nikdo nevycházel,“ popsal velitel zásahu.

Pracovníci odboru majetku spolu se strážníky ohraničili dům páskami a upozornili jeho obyvatele, aby byli opatrní a raději nevycházeli z domu.

„Kvůli povětrnostní situaci nejde v tuto chvíli nic dělat. Střecha je zachycená o komín, a jakmile se uklidní vítr, tak se na ni znovu vrátíme a zabezpečíme ji tak, aby neuletěl další kus. Nechceme, aby hasiče smetl při práci větrný poryv. Pak se to bude řešit opravou - buď celé střechy nebo části, která je stržená větrem,“ přiblížila Petra Hirschová, vedoucí oddělení bytové správy města.

Poničené potrubí, popadané stromy

V Přerově udeřil vichr plnou silou až kolem třetí hodiny odpoledne, od té doby až do večera se ale hasiči na Přerovsku téměř nezastavili. Zasahovali na mnoha místech regionu - od Hranic přes Lipník až po Tovačov. Počet zásahů v Olomouckém kraji se v podvečer vyšplhal přes 160.

„Vyjíždíme k popadaným stromům na cestě, ale i strženým střechám. V Tovačově uletěla z haly velká střecha a jsou zde značné škody. Poničené bylo i plynové potrubí,“ informoval krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Ve Vlkoši odpoledne spadlo elektrické vedení, hasiči ale vyjížděli i do Oseku nad Bečvou, Hustopeč či Opatovic. Několik zásahů měli i v Lipníku. Ani ve večerních hodinách vítr neutichal a zásahů stále neubývá.