„Odborná firma začne stromy kácet v pondělí 18. března a práce potrvají do 30. března. Místo nich půjde do země 66 mladých, ale už vzrostlých dřevin. Půjde o druhy, které lépe snášejí vlhčí půdu, protože se nacházejí v těsné blízkosti mlýnského náhonu Strhanec,“ přiblížil náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal.

Investice zahrnuje i zbudování dešťové zahrady, která vznikne do konce dubna v nedaleké Sokolské ulici a má zlepšit klima v této části Přerova. Na kácení, výsadbu i založení zahrady dostane město peníze z Norských fondů.

„Na Hrázi vykácíme 61 stromů a v Sokolské ulici jich bude 18. Po odstranění dřevin tu budou zasazeny střemchy, dub letní, lípy či javor mléč. Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem a v návaznosti na obytné domy byly zvoleny také méně vzrůstné kultivary jako třeba jilm, jasan úzkolistý nebo třešeň ptačí,“ vyjmenovala novou skladbu Jitka Plháková z odboru majetku magistrátu.

Ilustrační foto.
Jak úspěšní musejí být žáci u přijímaček, aby se dostali na vysněnou školu?

V souladu s ohleduplným přístupem k přírodě tu nově přibudou budky, protože se na tomto území v hojné míře vyskytují netopýři a strakapoudi.

Objízdné trasy

Kácení stromů ovlivní dopravu v této lokalitě - silnice vedoucí podél Strhance bude na nezbytně nutnou dobu uzavřena.

„Kácení začne v Sokolské ulici, kde nenastane žádné omezení, protože zde není zástavba. Od 21. března se bude kácet Na Hrázi, a od 25. března pak musejí motoristé počítat s tím, že se komunikace uzavře, s výjimkou autobusů, které sem budou mít vjezd povolen,“ doplnil vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Alexandr Salaba.

Ilustrační foto
Přerov chce udržet mladé lidi, kromě zubařů a praktiků podpoří také pediatry

Od 28. do 30. března bude ulice Na Hrázi zapovězena i autobusové dopravě. „Autobusy zamíří po obvyklé objízdné trase. Zastávka na Svépomoci III bude dočasně nahrazena zastávkou v ulici Na Odpoledni - a následně budou autobusy jezdit po objízdné trase přes ulice Dluhonská, Polní a za kruhovým objezdem u Lidlu přes Velkou Dlážku, kde se napojí na původní trasu,“ nastínila třídenní režim vedoucí odboru evidenčních a správních služeb Jitka Kočicová.

Přerované se mohou těšit také na novou dešťovou zahradu v této lokalitě. „Na kácení stromů, výsadbu nových i na stavbu zahrady jsme získali peníze z Norských fondů. Celková dotace činí devadesát procent uznatelných nákladů a vysoutěžená cena je podle smlouvy 5 milionů 680 tisíc korun s DPH,“ upřesnil náměstek primátora Vladimír Lichnovský.

Vysokorychlostní trať - trasa
Obyvatelé Vinar a Čekyně se obávají, že VRT zničí přírodní lokalitu

Dešťová zahrada v Sokolské ulici by se mohla stát už v létě novou atrakcí, která má zajistit maximální ochlazovací efekt, zadržet vláhu a také potěšit děti.

„Ze svodu na budově pobočky městské knihovny budou odvedeny do terénní prohlubně srážky a prostor se osadí vhodnými druhy rostlin. Zejména děti ocení nový vodní prvek s pumpou. Vznikne tu zajímavá soustava dřevěných koryt, ve které se mohou svlažit,“ přiblížil nový prvek, který vznikne v blízkosti panelových domů, Miloslav Dohnal.