Přesto tuto oblíbenou přerovskou promenádu čeká rekonstrukce. Desítky let staré stromy totiž podle zástupců životního prostředí přerovského magistrátu ohrožují chodce.

„Minulý týden jsme museli nechat vykácet jednu uschlou břízu, která ohrožovala kolemjdoucí. Na zdraví stromů v aleji se totiž hodně podepsaly vichřice a část z nich usychá. Stromy jsou staré šest až sedm desítek let,“ přiblížila Svatava Doupalová z odboru majetku přerovského magistrátu.

Zástupci města zvažovali rekonstrukci stromové aleje, ve které se nacházejí převážně javory a břízy, už delší dobu. Vždy přitom ale narazili na nevyjasněné vlastnické vztahy. Stromy se totiž nacházejí i na pozemcích, které nepatří městu. Část z nich patří například Povodí Moravy.

„Musíme přistoupit ke kompletní rekonstrukci aleje, protože kácení jednotlivých stromů problém neřeší. Bude nutné postupně odstranit delší úsek stromů podél řeky Bečvy a alej postupně obnovit novou výsadbou. Některé parcely však patří státu nebo Povodí Moravy, se kterým o tom musíme začít jednat,“ poznamenal i vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Protože se jedná o citlivou otázku a Přerované jsou na kácení stromů v klidových zónách značně hákliví, bude podle něj nutná osvěta mezi obyvateli. „Bylo by dobré, kdyby se otázkou zabývali i zastupitelé. Třeba v Dřevohosticích měli podobný problém a našli odvahu k tomu, aby zde vykáceli letitou alej. Záměr ale nejprve probrali s místními lidmi,“ podotkl dále Juliš.

Pokud nezůstane jen u slov, zmizí postupně z lokality mezi lávkou u loděnice a u tenisu na pět desítek stromů. Celkem se jich zde ale nachází více než sto. Město přitom jen v loňském roce povolilo vykácet na území Přerova na 496 stromů, zatímco v předchozím roce jich bylo na 120.

„Vykácení aleje u Bečvy by mi vadilo. Chodím sem venčit psa a nedovedu si toto místo bez stromů ani představit,“ vyjádřila svůj názor jedna z obyvatelek Danuše Krátká.

Jiní by tento krok pochopili. „Než aby se stalo nějaké neštěstí, ať to jde raději všechno dolů,“ myslí si zase jiný z místních. Nepopulární kácení stromů přitom museli Přerované v minulosti překousnout už několikrát. Naposledy lidé protestovali třeba proti odstranění topolů v ulici Velké Novosady, které byly napadené houbovou chorobou. Teď zase město zvažuje, že povolí vykácení stromů u zimního stadionu. Zároveň s tím ale vznikají plány na novou výsadbu.

Úředníci magistrátu kvůli tomu chodí po městě a vytipovávají vhodné lokality. „Pracovní skupina obchází město a provádí inventuru pozemků, na nichž by se mohly stromy vysázet. Osazovací plány na výsadbu nových stromů jsou ale omezeny inženýrskými sítěmi, kvůli nimž nelze vysazovat na jednom místě větší množství stromů,“ uzavřela pracovnice odboru majetku města Svatava Doupalová.