„Příchozí mohli na téměř nefalšovanou sakuru, což byla ve skutečnosti větev osiky, ozdobená papírovými květy, zavěsit lístek s vlastními nebo vypůjčenými verši,“ přilbížil akci Lubor Maloň z Muzea Komenského v Přerově. Verše pak podle něj lidem splní přání, na něž mysleli při jejich psaní. „Pokud se stromu básnička zalíbila, je velká pravděpodobnost, že bude jejich touha vyslyšena,“ podotkl.

Hlavně slunečné jarní počasí se podepsalo na tom, že se u Stromu přání sešlo sto sedm návštěvníků. „Přicházeli především rodiče s malými dětmi, které si přály nějakou hračku nebo zvířátko. Dospělí ale byli uzavřenější a své tužby nezveřejňovali,“ řekl Maloň.

Happening se uskutečnil v rámci výstavního projektu Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko. Pro zájemce o kulturu této vzdálené země ho připravilo program Muzeum Komenského v Přerově. Výstava se stejnojmenným názvem začíná v muzeu 6. května a její součástí jsou i doprovodné expozice Chuť čaje = chuť zenu a Origami : papírový svět. V rámci projektu se uskuteční také řada přednášek s tematikou japonské kultury, workshopů, happeningů a divadelní představení klasické japonské frašky kjógen. (pu)