„Situace se poměrně dynamicky vyvíjí. Zpočátku jsme nechtěli, aby město bylo developer a chtěli objekt prodat. V rámci ministerstva pro místní rozvoj se ale připravují produkty pro podporu bytové výstavby, a pokud se najde vhodný dotační produkt, určitě nastane významný posun,“ řekl přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Michala Záchu nahradil v zastupitelstvu Petr Caletka.
Přerovské „Palermo?“ ODS se ocitla pod palbou opozice. Zácha nahrazen

Jak rekonstrukce dnešního hotelu Strojař, tak výstavba nového objektu na jeho místě, by stály přibližně stejně.

„Rekonstrukce by přišla na 325 milionů korun a stavba nového objektu na 315 milionů, což je prakticky srovnatelné,“ shrnula městská architektka Alice Michálková, která zastupitelům představila možnosti využití, ale nastínila i limity budovy Strojaře.

Bývalý hotel Strojař v Přerově, září 2021
Strojař zůstane v majetku města Přerov. Ve hře je nájemní bydlení

Popsala rovněž důvody toho, proč zřejmě nezbyde nic jiného, než stávající objekt zdemolovat.

„Z lidského hlediska mě to mrzí, já sama mám ten dům strašně ráda. Ten objekt je ale svou podstatou založený na tom, že jsou tam malinké ubytovací buňky a my pro něj nemáme program. Není-li program, dům chátrá a stárne, tak je poměrně problematické rekonstrukci učinit. Navíc jsou zde parametry tepelně technické a akustické, které jdou proti tomu dům nějakým způsobem opravit,“ vysvětlila.

Ilustrační foto
Domov pro seniory z hotelu Jana? Město Přerov chce jít jinou cestou

Nový objekt na místě Strojaře by podle mí měl přebírat spíše měřítko a charakter městských domů ze začátku století.

„Dům se nachází na pomezí starého a nového. Nábřeží patří svým principem ke starému městu, ale už zde byly první domy sídliště, které tam vznikalo. Šancí místa je přičlenit se zpátky k tomu stabilnímu starému městu - spíše než k tomu sídlištnímu charakteru. Dovedu si představit pět až šest pater, charakter bohatého městského domu s občanskou vybaveností v přízemí,“ popsala architektka.

O nové podobě místa rozhodne soutěžní dialog.

„Předpoklad je, že by byl na začátku roku vybrán administrátor soutěže, soutěžní dialog potrvá nejméně pět až šest měsíců. S odborem investic jsme stanovili, že může být na přípravu zhruba rok,“ doplnila.

Zástupci vedení města podepsali v pátek dopoledne smlouvu s firmou, která provede rekonstrukci zchátralé budovy bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově pro potřeby magistrátu. Jedná se o největší městskou zakázku, jejíž cena se pohybuje kolem 360 m
Ostudný Emos změní tvář. Stavba nového magistrátu za 360 milionů byla odklepnuta

Podle náměstka primátora Vladimíra Lichnovského (ANO), který má na starosti investice, je v rozpočtu města na příští rok vyčleněna částka 5 milionů korun na přípravné práce, administrátora soutěžního dialogu a samotný dialog.

„Rok 2024 vnímáme jako přípravnou fázi, jak pro demolici objektu, tak pro novou výstavbu,“ shrnul Lichnovský.