„Původně jsme chtěli jen vyměnit luxfery a přebrousit podlahu. Po konzultaci v rámci projektové přípravy se ale vše změnilo a rozhodli jsme se provést kompletní rekonstrukci, kterou si tělocvična po tolika letech rozhodně zaslouží,“ vysvětlil ředitel Střední školy gastronomie a služeb na Šířavě v Přerově Martin Kovář.

Součástí stavebních úprav byla výměna oken, ale i náhrada původní dřevěné podlahy za novou. „Firma provedla zateplení fasády, střechy a nezbytnou podmínkou byla i vzduchotechnika. Nemáme sice klimatizaci, ale předpokládáme, že v zimě tělocvičnu vytopíme jen vzduchotechnikou,“ doplnil.

Celkové náklady byly vyčísleny na 16 milionů korun a na tuto investiční akci se podařilo získat dotaci z prostředků Evropské unie. Významně na opravu přispěl i zřizovatel, kterým je Olomoucký kraj.

Stavba nijak neomezila výuku studentů - práce totiž vypukly počátkem dubna a skončily v srpnu tak, aby mohla být tělocvična zkolaudována první týden v září. Tělocvičnu nevyužívají pouze studenti školy, ale je velmi vyhledávaná i jinými nájemci - zejména sportovci z místních oddílů. Lákavá je především díky výhodné poloze v centru města.

„Tělocvična byla oblíbená ještě před zahájením rekonstrukce a nepředpokládáme, že bychom nějak dramaticky zvýšili její využití. Třikrát týdně zde trénuje místní badmintonový klub, ale využívají ji třeba i florbalisté,“ zmínil ředitel.

Slavnostní přestřižení pásky se uskutečnilo v pátek dopoledne a kromě vedení školy na něm nechyběli olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, jeho náměstek pro školství Ladislav Hynek a radní Petr Vrána, který je zároveň náměstkem hejtmana pro sport, kulturu a památkovou péči.

„Jako bývalý sportovec jsem rád, že se rekonstrukce podařila. Je to další z projektů, ke kterým směřuje Olomoucký kraj v oblasti podpory sportovních aktivit mladých lidí. Nedávno jsme otevírali nově zrekonstruovanou tělocvičnu také v Heřmanicích na Jesenicku,“ shrnul náměstek hejtmana pro školství Ladislav Hynek.

Střední škola gastronomie a služeb sídlí v budově na Šířavě, která slouží potřebám školství už od roku 1857. V roce 1892 se zde nacházela česká dívčí klášterní škola, od první republiky do roku 1950 pak obecná, měšťanská a rodinná škola.

Původně učňovská škola na Šířavě se v minulých letech vyprofilovala v moderní subjekt, který podporuje atraktivní obory jako vizážista, hotelník, kosmetička, ale také ty tradiční - cukrář, prodavač, kuchař nebo číšník. Studenti mohou absolvovat i nástavbový obor podnikatel.