Kontaktní a poradenské centrum Kappa – Help, které v Přerově existuje už od roku 1996, zpřístupní od dubna své nové prostory v Kojetínské ulici.

Promluvit si tu s odborníky můžou rodiče, kteří trpí závislostí svých dětí, a způsobuje jim psychické trauma.

Prostory centra si ve čtvrtek prohlédli lidé, kteří sem zavítali na Den otevřených dveří.

„Smyslem je představit naši činnost, protože v poslední době pozorujeme nárůst klientů z řad rodičů a blízkých příbuzných mladých lidí, závislých buď na pervitinu, nebo marihuaně," přiblížila Ivana Smětalová, ředitelka centra Kappa – Help, které pomáhá lidem nejen v Přerově, ale i v Kojetíně, Lipníku či Hranicích.

Rodiče, kteří zjistí, že jsou jejich děti závislé na drogách, prý zažijí šok.

„Stane se, že třeba nečekaně objeví v tašce dítěte jehly, nebo najdou drogu. Vůbec nevědí, jak se zachovat, jak v takové situaci jednat, a tak zkoušejí cokoliv," popsala.

Místnost pro rodiče

Právě pro rodiče a příbuzné narkomanů je určena nová místnost v nízkoprahovém zařízení.

„Buď nám zatelefonují, nebo se přijdou osobně zeptat, co mají dělat. Obrátili se na nás dokonce rodiče drogově závislé dívky, které je teprve jedenáct let," vylíčila.

Rodičům v první fázi pomáhá psycholožka, která si s nimi o problému promluví.

„Účinná je ale i rodinná terapie a úzce spolupracujeme s Psychosociálním centrem," upřesnila.

Univerzální recept na to, jak se s tak složitou situací vyrovnat, prý neexistuje.

„Je to individuální a postupujeme případ od případu. Pomáháme rodičům zorientovat se v problému, informujeme je o možnostech léčby a podobně," řekla.

Testování i možnost se vykoupat

Drogově závislých na Přerovsku rok od roku přibývá. Může za to nejen neutěšená sociální situace, ale také snadná dostupnost omamných látek.

„Stálých uživatelů nealkoholových drog u nás máme kolem 140, rodinných příslušníků, kteří vyhledali naši pomoci, zhruba 50," upřesnila vedoucí terénních programů Zuzana Dopitová.

Centrum sociální prevence Kappa – Help podle ní navštěvují nejčastěji mladí lidé ve věku od 20 do 30 let.

„Nabízíme jim základní poradenství, ale zprostředkováváme i léčbu. Můžou se tu i najíst, vykoupat, nebo si vyprat prádlo. Provádíme i testování na infekční choroby – žloutenku či HIV," uzavřela.