Dvaačtyřicetiletého strážníka, jenž přijel v noci z 9. na 10. ledna na místo potyčky u baru Lumír a v nepřehledné situaci uprostřed davu agresivních lidí použil služební zbraň, obvinili krajští kriminalisté z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až šest let vězení.

Podle přerovského primátora Vladimíra Puchalského (SpP) tragédie zatím nebude mít dopad na ředitele Městské policie, přestože mezi lidmi koluje petice za jeho odvolání.

„Za konkrétní situaci je plně odpovědný strážník, nikoliv ředitel," uvedl primátor.

Ten vidí možné nepřímé pochybení v tom, že městští strážníci nebyli na podobné zátěžové situace proškolováni, a to by se mělo do budoucna změnit.

„Nový systém školení by měl zahrnovat i psychologické testy a pohovory s psychologem před přijetím," upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Změnit práci Městské policie

V souvislosti s tragickým případem přijali radní komplex opatření, která by měla změnit práci Městské policie.

Strážci zákona se totiž v ulicích Přerova často setkávají s vypjatými situacemi – musejí vyjíždět k agresivním opilcům, řešit nepokoje v sociálně vyloučených lokalitách či zasahovat u takových akcí, jakými jsou pochody radikálů.

Podle primátora byla do této doby úroveň výchovy a vzdělávání strážníků na vypjaté a zátěžové situace nulová.

„Nyní je zpracován plán výchovy a vzdělávání strážníků na léta 2015 a 2016, ve kterém se přesně tyto věci objevují," zmínil primátor, který už jednal o užší spolupráci také s vedením přerovského územního odboru republikové policie.

Nezabíjela odražená kulka

Smrt třiadvacetiletého mladíka, jehož zabila kulka ze služební zbraně strážníka, vyvolala v Přerově značné emoce.

Okolnosti toho, jak přesně ke střelbě došlo, ale dosud nebyly objasněny.

Kriminalisté pouze potvrdili, že mladíka nezabila odražená kulka.

„Střela s největší pravděpodobností nejdříve zranila poškozeného muže, prošla tělem, a pak se zdeformovala při nárazu o asfaltový povrch vozovky," konstatoval už dříve vedoucí odboru obecné kriminality Martin Nasswettr.