Ve zchátralé armádní budově, vyzdobené skleněnými vitrážemi s motivy z dob reálného socialismu a oprýskanými omítkami, by se klidně mohl natáčet film z padesátých let. Ponurou atmosféru ještě více umocňují všudypřítomné mříže a krev na stěnách i na zemi. Naštěstí „jen jako“.

Rozlehlý objekt s dlouhými chodbami a desítkami místností vytvořil v pondělí dopoledne dokonalé kulisy pro cvičení, které mělo naučit strážníky taktice v případě, že dojde k útoku nebezpečného pachatele.

„Strážníci jsou vzhledem ke své dostupnosti obvykle přivoláni na místo události jako první. Cílem cvičení je, aby se dokázali bezpečně pohybovat po místnostech a vstupovat do nich. Druhá část je pak zaměřena na první pomoc zraněným,“ vysvětlil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Tragické útoky se bohužel v posledních letech nevyhýbají ani Česku, jak ukázalo řádění šíleného střelce v Uherském Brodě nebo agresivní útok vyšinuté ženy.

„Nemusí to být zrovna teroristický útok, ale může se jednat o šíleného střelce, útočníka s nožem v ruce nebo vyšinutého jedince. K napadení dnes může dojít kdekoliv - na úřadě, ve škole či obchodě. Jak ukázal útok, který se odehrál v Uherském Brodě, nejsou takové situace vůbec nereálné,“ podotkl Komínek.

Realita je jiná 

V místnostech rozlehlé budovy byli rozmístěni figuranti ze Střední zdravotnické školy v Přerově s různými typy fiktivních poranění - od bodnutí nožem do břicha přes rozsáhlé tepenné krvácení až po pneumotorax.

„Strážníci musejí nejprve zjistit rozsah zranění, ošetřit ho, ale přitom stále zachovávat taktiku, protože je jasné, že v budově může být stále útočník. Pokud na něj narazí, musejí ho zpacifikovat,“ vysvětil Komínek.
Instruktáž prováděli kolegové z Rožnova pod Radhoštěm. Podle jednoho z nich Aleše Pilaře je nejdůležitější rychle vyhodnotit situaci a umět se správně rozhodnout.

„Buď se při kontaktu s nebezpečnou osobou rozhodnu, že budu postupovat směrem k ní a snažím se ji zajistit, nebo pro mě bude výhodnější, když počkám někde v úkrytu a budu ji vyzývat na dálku. Může se to zdát absurdní, ale i výzvy někdy zaberou. Zejména, pokud je pachatel v obklíčení,“ vysvětlil.

Strážníci si vyzkoušeli také záchranu zraněných, kteří utrpěli masivní krvácivá zranění. Studenti ze Střední zdravotnické školy v Přerově, kteří se objevili v rolích figurantů, si ale svá zranění „vyrobili“ sami.

„Nůž je obalený v izolepě, aby mě to nepobodalo, a na břiše ho přidržuje speciální hmota. Místo krve je šťáva z červené řepy,“ popsala jedna z dívek Veronika Kristová.

Ta se do role oběti útoku dokonale vžila. „Docela si to užívám, ale realita by byla stoprocentně jiná,“ myslí si. „Mám pneumotorax a musím zahrát, že nemůžu dýchat, takže to bude nejspíše hodně zajímavé,“ zhodnotil další ze studentů Radim Pavelec.