Ten ukládá povinnost měřit rychlost jen tam, kde to dovolí republiková policie a navíc tento úsek musí být označen speciálními přenosnými dopravními značkami. A to je hlavní problém. Strážníci tyto značky totiž nemají.

Podle nich tak nejdříve s radary vyrazí do terénu na jaře. „Radar nebudeme používat, dokud situace nebude legislativně vyjasněná. Obdrželi jsme několik žádostí z místních částí o měření rychlosti vozidel, ale nemůžeme jim vyhovět. K měření totiž potřebujeme značky, ale ty zatím nemáme k dispozici,“ řekl zástupce Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Podle jeho slov přerovští strážníci vyrazili naposledy na silnice s radarem koncem minulého roku. „Od té doby máme radar uložený na naší služebně,“ dodal Komínek.

Stejná situace je také v Hranicích a Lipníku nad Bečvou. „V letošním roce jsme zatím radar nepoužili, a to ze dvou důvodů. Jednak kvůli tomu, že měřící úseky nám musí schválit republiková policie, ale hlavně proto, že k tomu nemáme přenosné dopravní značky. Zatím ani nevíme, jak tyto značky mají přesně vypadat. V předvánočním období jsme se proto věnovali více prevenci. Zaměřovali jsme se na kapesní zloděje a vykradače automobilů,“ řekl ředitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Také lipničtí strážníci v letošním roce ještě radar nepoužili. „V zimním období jsme stejně nikdy neměřili, protože požívat radar při nízkých teplotách je nevhodné. Vyčkáváme, až bude jasné, jak mají přenosné dopravní značky vypadat. Jejich pořízení totiž není levnou záležitostí. Pokud se vůbec ještě s radarem na silnicích objevíme, tak nejdříve to bude někdy na jaře. Bude to pro nás ale dost nepraktické. Ani nevíme, zda se nám objemné značky vejdou do služebního auta a jejich instalace na silnici nás zbytečně zaměstná,“ řekl vrchní strážník Městské policie Pavel Maloch.

Zatímco mnozí řidiči tuto novinku bezesporu uvítali, strážníci se na nový zákon dívají poněkud skepticky. Podle nich totiž opět povede ke zvýšení bezohlednosti šoférů na silnicích.

„My jsme vždy používali měřící přístroj viditelně a strážníci měli při této činnosti na sobě výstražné vesty. Měření radaru plnilo hlavně preventivní funkci. Nešlo nám o to, abychom vybírali peníze, ale spíše jsme měli snahu preventivně zapůsobit na řidiče, aby si uvědomili, že se na jejich způsob a rychlost jízdy zaměřujeme. Máme obavy, že nový zákon povede k častějšímu překračování rychlosti,“ řekl Maloch.

Zřejmě jediné na Přerovsku, které nový zákon netrápí, jsou strážníci v Kojetíně. Tam totiž radar nemají.