V čekárně kožní ambulance se tvořily fronty již od časných ranních hodin a v prvních třech hodinách prošlo rukama lékařů okolo padesáti pacientů. „O prohlídku je opravdu velký zájem, je vidět, že osvěta funguje dobře a lidi jsou daleko opatrnější, než bývali a mnohem více o sebe pečují,“ řekl primář kožního oddělení přerovské nemocnice Pavel Zíma.

Evropský den melanomu je dobrovolnou akcí lékařů, při níž poskytují všem pacientům bezplatnou prohlídku i poradenství. „Letos jde již o jedenáctý ročník. Akce se uskutečňuje po celé republice a kromě vyšetření je neméně důležitou součástí i osvěta a poučení pacientů. Radíme jim, co dělat a čemu se vyvarovat, aby jejich kůže byla zdravá,“ upřesnil primář.

Na kůži pacientů, kteří na oddělení přicházejí, se objevuje ledacos od bradavic a znamének, přes nezhoubné nálezy až po nebezpečný maligní melanom. Pro většinu pacientů dopadlo pondělní vyšetření dobře.

„Jen v jednom případě jsem narazil na atypické znaménko a s pacientem jsme se dohodli na další léčbě. Tímto případem se budeme zabývat spolu s chirurgickým oddělením,“ řekl Zíma.

Letos i minulý rok dopadla prohlídka všech pacientů bez větších problémů, ne vždy ale mají všichni takové štěstí. „Před dvěma lety jsme při této akci u dvou lidí, kteří se přišli vyšetřit, na zhoubný nádor přišli a mohli jsme tak včas zahájit léčbu,“ upřesnil primář. Nejen tyto případy potvrzují smysl podobných preventivních akcí. „Mnohým pacientům bez nadsázky odhalením problematického znaménka zachráníme život,“ dodal.

Ordinaci v pondělí navštívili hlavně starší lidé, ale zájem postupně projevují i mladší ročníky.

„Dnes se zatím neobjevilo nic závažného, ve většině případů jde o pigmentové skvrny či takzvané stařecké bradavice. Vyšetřit se totiž přišli hlavně starší lidé, ale je pravdou, že o prohlídku projevilo letos zájem i několik mladých pacientů,“ sdělila lékařka kožní ambulance Eva Galnorová.

„S opalováním mám problém odmalička, stejně jako se znaménky, proto jsem dnes přišla. A po konzultaci s panem doktorem určitě budu chodit pravidelně, abych nic nepodcenila,“ uvedla jedna z pacientek kožní ambulance Jitka Mázlová.

Maligní melanom vzniká nádorovou přeměnou kožních melanocytů , což jsou buňky tvořící hnědý pigment melanin a patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. Přestože v celém světě funguje velmi kvalitní osvěta, počet lidí s tímto onemocněním stále roste. Svůj podíl na tom má i změna životního stylu, protože nejčastěji dnes Češi jezdí na dovolenou k moři a spoustu lidí zároveň navštěvuje i solária.

„Opálená kůže je dnes považována za symbol atraktivity, nicméně opak je pravdou. Nerozumně a hodně opálená kůže je známkou poškození ultrafialovým zářením. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit toto poškození,“ uzavřel Zíma.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku