To je příklad i pětasedmdesá­tiletého Bohumila Pácla z Prostějova, který se stal nejstarším závodníkem.

„Voda dnes byla normální, příjemná. Chodím si dvakrát týdně zaplavat na přehradu. Plavu celoročně, v zimě mě to baví ale víc. Pocházím z Jeseníků, stejně jako Vincenz Priessnitz, který léčil všechny nemoci studenou vodou. Otužování má výhodu – nejste vůbec nemocní, vyhýbají se vám chřipky a nachlazení," přiblížil svůj recept na zdraví.

Pozvání na setkání plavců přijala také vdova po legendárním plavci Pavlína Venclovská.

„Dokud manžel žil, tak jsem tolik nejezdila. Nechala jsem ho, ať si žije v té své slávě. Neměla jsem ani hlídání pro dcery, které byly malé," svěřila se.

Otužilosti se v rodině dnes už nikdo nevěnuje.

„Děvčata plavala do patnácti let, ale dnes už ne. Kdyby manžel žil, určitě by k tomu vnuky vedl. Já jsem totiž do studené vody nikdy nevlezla, mám ráda jenom teplou," dodala se smíchem.

V letošním roce okusil vodu v Laguně Radek Táborský, který v červenci pokořil kanál La Manche. „Venclovský byl vzor a průkopník, který hodil rukavici všem dálkovým plavcům. Musím smeknout, v jakých podmínkách to tehdy dokázal, je tam strašně moc faktorů a on se s tím musel poprat sám, nikdo tady neměl zkušenosti," podotkl.

„Mount Everest" dálkového plavání má úspěšně za sebou, splnit by si chtěl další sen. „Jednou z akcí je závod v New Yorku, kdy se plave kolem Manhattanu. Je to prestižní záležitost, kam se účastníci nehlásí, organizátoři si je sami vybírají," zmínil Radek Táborský.

Pršela teplá voda

Spokojenost s průběhem závodu byla na straně účastníků i organizátorů.

„Sice je oproti předchozím ročníkům studená voda, ale vzduch je příjemný," potvrdila předsedkyně oddílu dálkového zimního plavání TJ Spartak Přerov Kamila Svobodová. Voda dosáhla 6,5 stupně Celsia, vzduch se vyšplhal na 10 stupňů Celsia. Pozměnit se musela trasa závodu.

„Na břehu jde vidět, že tady chybí asi dva metry vody. Bylo suché léto, v některých místech by účastníci zřejmě plavali už v bahně, takže jsme museli udělat pouze malý okruh," vysvětlila.

Déšť, který přetrvával celé dopoledne, nezastavil žádného plavce. Naopak.

„Užívám si to, jak studenou vodu, tak déšť. Prší totiž teplá voda, takže to vůbec nevadí," řekl Karel Koláč z Ostravy, který svých 750 metrů přeplaval za 21 a půl minuty.

„Jsem s časem spokojený. Zimnímu plavání se věnuju třetím rokem. Nejstudenější vodu jsem zatím zažil v Bečvě, před rokem tady na Silvestra," vzpomněl na další oblíbenou akci, kde se otužilci pravidelně setkávají.