Potvrdila to mluvčí NSZ Helena Markusová.

Mezi obviněnými tak nadále zůstávají kromě primátora také jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS), dva radní Jaroslav Čermák (ODS) a Václav Zatloukal (ČSSD) a dva úředníci přerovského magistrátu Pavel Gala a Jiří Raba.

Usnesení krajské žalobkyně, která letos v březnu stíhání šestice obviněných zastavila, zrušil nejvyšší státní zástupce. Případ se jí vrací už potřetí.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství by to mělo být naposledy. Pokud se nezmění důkazní situace, měli by být podle názoru NSZ tito lidé z přerovského magistrátu postaveni před soud.

„Nejvyšší státní zástupce vydal usnesení, kterým zrušil rozhodnutí olomoucké pobočky krajského zastupitelství o zastavení stíhání šesti obviněných," potvrdila mluvčí NSZ Helena Markusová.

Důvodem stíhání přerovských radních jsou dvě podezřelé zakázky z minulých let – stavba Domova pro seniory a rekonstrukce zimního stadionu.

Obě stály podstatně více, než se plánovalo a třeba cena Domova pro seniory se zvýšila o zhruba třicet milionů korun na více než 167 milionů. Podle policie mělo u obou z nich dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocen­tní limit.

Někteří radní měli také udržovat nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou a ve svém obvinění se policie zaměřuje i na vazby politiků s touto společností. Podle vyšetřovatelů měla mimo jiné stavět primátorovi bazén.

Původně bylo v kauze obviněných třináct osob, pro sedm z nich ale už před časem stíhání skončilo.

Primátor, jeho náměstek, dva radní a dva úředníci magistrátu jsou nadále podezřelí ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch tvrdí, že se nedopustil ničeho nezákonného.

„Obvinění je nesmyslné a právně špatné a já věřím, že to jednoho dne skončí. Za sebe mohu říci, že jsem neporušil zákony, jednal jsem pro dobro města a neočekával pro sebe žádné výhody z toho plynoucí," řekl už dříve.