Krajská státní zástupkyně Marie Kodytková teď stíhání, které se vleklo několik měsíců, zastavila.

Jak uvedla pro ČTK žalobkyně, bylo zastaveno stíhání všech třinácti osob.

„Trestní stíhání přerovského senátora a primátora Jiřího Lajtocha a všech dalších bylo zastaveno, neboť skutky, které byly popsány v usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání, se sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem,“ sdělila ČTK státní zástupkyně.

„Podání obžaloby v tomto případě, kdy nespatřuji ani pochybnosti o tom, že by obvinění mohli být vinni trestnými činy, pro které jsou stíháni, by bylo v rozporu se zákonem. Nesouhlasím s názorem podat obžalobu za každou cenu a čekat, jak to u soudu dopadne,“ vysvětlila Kodytková.

Případ přitom už delší dobu provází nejasnosti – kauza byla totiž před časem odebrána vsetínskému státnímu zastupitelství.

„Odmítl jsem splnit pokyn nadřízeného Krajského státního zastupitelství, protože jsem ho shledal jako odporující zákonu,“ vysvětlil vsetínský žalobce Petr Bareš, proč mu byl případ odebrán. Konkrétně dodal, že mu bylo nařízeno zastavit stíhání proti většině osob.

„Krajské státní zastupitelství má v takové situaci dvě možnosti – buď na tomto pokynu netrvat a nechat rozhodnutí na nás, nebo na něm trvat a věc si převzít, což učinilo,“ poznamenal. Bareš. Krajská žalobkyně Marie Kodytková pouze uvedla, že má odlišný právní názor.

„Nemůžu přece stíhat třináct bezúhonných osob, to není můj styl,“ sdělila pro Přerovský deník.

Protikorupční policie se zabývala dvěma podezřelými zakázkami na přerovské radnici více než rok. Jednalo se o nesrovnalosti u stavby Domova pro seniory a zimního stadionu.

Detektivové ve svém usnesení o zahájení stíhání uvedli, že mělo u obou podezřelých staveb dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocentní limit.

Podle policistů také někteří bývalí radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou. V obvinění se policie mimo jiné zaměřuje i na vazby politiků s touto firmou a ve spisu vyšetřovatelé popisují i to, že stavěla primátorovi bazén.

Primátor: Jsem rád, že štvanice skončila

Protikorupční policie, která navrhla obžalovat všech třináct osob, považuje případ za skončený.

„Spis jsme ukončili tím, že jsme podali návrh na obžalobu. Nebudeme a ani nemůžeme komentovat rozhodnutí státního zástupce,“ řekl ve středu mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Přerovskému primátorovi a senátorovi Jiřímu Lajtochovi (ČSSD) se ulevilo.

„Jsem rád, že je ta štvanice konečně zastavena a doufám, že je celé nesmyslné trestní stíhání ukončeno. Mám z toho dobrý pocit, protože v takové atmosféře se jen těžce pracovalo,“ řekl.

„Radní se obávali jakéhokoliv rozhodování a hlasování, takže celá nepříjemná záležitost měla dopad i na město. Jsme si ale na druhé straně vědomi formálního pochybení a je pro nás do příště poučením. Učinili jsme už v této souvislosti opatření,“ dodal.

Opozice: Pro lidi bude Lajtoch stále podezřelý

Zastavení stíhání ale považuje za nešťastné opozice, která v minulosti upozorňovala na předražené zakázky.

Například u domova pro seniory se navýšily náklady o třicet milionů na 167 milionů. Stavba zimního stadionu v Přerově se zase prodražila díky vícepracím z 50 na 59 milionů.

„Osobně se domnívám, že zásah dozorové státní zástupkyně je nešťastný, protože odňala možnost panu Lajtochovi a ostatním hájit se u soudu a prokázat nevinu. Myslím si, že na základě tohoto zásahu bude neustále chápán jako důvodně podezřelý, protože veřejné mínění se na to nemůže dívat jinak,“ myslí si opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

„My nyní můžeme pouze pokračovat ve sbírání podpisů pod petici za odvolání primátora a vytvářet tlak na to, aby politická garnitura, důvodně podezřelá ze spáchání trestných činů, odstoupila,“ podotkl.

Věcí se bude ještě zabývat Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

„Jestliže je trestní stíhání státním zástupcem zastaveno, tak jakmile nabude usnesení právní moci, bude doručeno Nejvyššímu státnímu zastupitelství, a to má pravomoc celou věc přezkoumat,“ nastínil Ivo Ištvan z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Co ukázalo šetření protikorupční policie?

• jedenáct bývalých přerovských radních a dva úředníky magistrátu obvinili detektivové protikorupčního útvaru ze zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě.
• vícepráce na stavbě Domova pro seniory a zimního stadionu, které pro město realizovala Přerovská stavební společnost, měly překročit dvacetiprocen­tní limit.
• přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) měl zatajit v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 výstavbu svého bazénu za 533 tisíc korun a uvedl tento údaj až v dodatečném prohlášení za rok 2010
• náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) měl mít dlouholeté osobní neformální vztahy se zástupci soutěžitele
• přerovský radní Jaroslav Čermák (ODS) měl mít obchodní vztah se soutěžitelem, tedy Přerovskou stavební společností, jenž spočíval v poskytování bezpečnostních služeb. Toho se měl dopustit tím, že jeho firma měla zajišťovat ostrahu staveniště Domova pro seniory v Přerově, a to až do ukončení stavby
• přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD) měl podle usnesení o zahájení trestního stíhání přijímat v době rozhodování o předmětných zakázkách, v průběhu jejich realizace i po jejich skončení majetkový prospěch v podobě stavebních prací. (red)