Pracovníci odboru životního prostředí přerovského magistrátu dokonce kvůli stížnosti jednoho z občanů, který se obával úniku škodlivých látek z chemičky, zjišťovali původce zápachu v okolí závodu a dalších firem ve městě.

Důvodem zhoršení kvality vzduchu je podle odborníků zvýšení koncentrace polétavého prachu, které zasáhlo celý kraj.

„Šetření přímo na místě prokázalo, že zápach nepochází ani z chemičky, ani od žádného velkého znečišťovatele ovzduší,“ konstatoval Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Podle jeho slov se v těchto dnech Přerov podobně jako ostatní velká města na Moravě potýká s překročením hodnot u polétavého prachu. „Limity prachu byly výrazně překročeny. Zatímco celoroční norma je 50 miligramů na kubík, ve středu mezi osmou a devátou hodinou ranní to bylo 78 mg na m³,“ upřesnil Čagánek.

Podobná situace je podle jeho slov i v nedalekém Prostějově, kde naměřili 76 mgna m³. „Naproti tomu v Jeseníku je to pouze 18 mg, v Olomouci se měření už rok neprovádí a hodnoty nesledují ani v Šumperku,“ řekl Čagánek.

Všechny ostatní hodnoty – a to oxidu siřičitého, oxidu dusičnatého a oxidu uhelnatého či ozónu, jsou v normě. „Důvodem zvýšení koncentrace polétavého prachu je fakt, že je inverze a téměř bezvětří. Prach z dopravy, veškeré průmyslové výroby, ale i z vytápění rodinných domů, se tedy nemá kam rozptýlit,“ shrnul Jan Zona z odboru životního prostředí magistrátu.