Štěnice se rozmnožily tak rychle, že se lidé museli přestěhovat do náhradních bytů.

Ze svých domovů přitom odcházeli jen se základními věcmi.

O marném zápasu se štěnicemi by mohl dlouze vyprávět jeden z místních Petr H. z Přerova, který si kdysi koupil ve starožitnictví nábytek, a pak se jeho život změnil v peklo.

„Bojovali jsme se štěnicemi snad půl roku, ale nic nepomohlo. I když jsme gauč vyhodili a všechno důkladně vystříkali a vyčistili, ráno jsme se zase probudili pokousaní od těch potvor," popsal.

Město kvůli přemnožení štěnic přistoupilo k razantnímu kroku – rozhodlo se nájemníky z jejich domovů vystěhovat a použít účinnější deratizaci.

V Kojetínské ulici se totiž štěnice objevily už před časem a jejich likvidace formou postřiku proběhla opakovaně.

Dům musí vyplynovat

Po poslední dávce postřiku byli ale obyvatelé opět pokousáni od parazitů.

„Rozhodli jsme se použít účinnější formu likvidace a dům vyplynovat. Podle deratizátorů je to jediná možnost, jak se v takovém případě štěnic zbavit," vysvětlil Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu. Z adresy Kojetínská 1827 se přemístilo do náhradních bytů dvacet tři nájemníků.

„Stěhovali se ve středu ráno do neobydleného domu v Husově ulici. Do provizorních bytů si ale mohli vzít s sebou jen jedno oblečení a základní hygienické potřeby. Ostatní věci museli nechat ve svých domovech," vysvětlila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

I když se zamoření štěnicemi dotklo pěti městských bytů, nájemníci se budou muset dočasně uskromnit ve dvou. Každá rodina dostala vlastní pokoj k provizornímu užívání.

„Oba náhradní byty jsou vytápěné, ale teplá voda je pouze v jednom z nich a bude sloužit pro všechny. Protože si lidé nebudou moci v bytech uvařit, zajistili jsme jim teplý čaj a v poledne také teplý oběd, který jim bude dovezen," doplnila Eva Pospíšilíková z oddělení bytové správy přerovského magistrátu. Úředníci počítají s tím, že by se lidé mohli vrátit do svých domovů v pátek dopoledne.

Další problémy s legionellou

Zamoření bytů v Kojetínské ulici štěnicemi ale není jediný problém, který musí město řešit.

V šesti pečovatelských a jednom bytovém domě se totiž objevila bakterie legionella, která se dostala do rozvodů teplé vody.

„Pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě odebrali v minulých dnech jednadvacet vzorků teplé vody a na sedmi adresách byly pozitivní na legionellu," upřesnila mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Bakterie se objevila v pečovatelských domech v ulicích Mervartova, U Strhance, Na Hrázi, Tyršova, U Žebračky a Trávník. Výskyt legionelly byl ale zaznamenán i v bytovém domě v ulici Generála Štefánika číslo 6.

„Obyvatelé už byli poučeni, aby teplou vodu nepoužívali na sprchování. Běžně ji ale požívat mohou – legionella se totiž přenáší jen vdechováním par a aerosolů," vysvětlila Petra Hirschová z oddělení bytové správy přerovského magistrátu.

Město podle ní musí nechat provést dezinfekci rozvodů, a poté bude nutné zajistit trvalou instalaci zařízení, které bude pravidelně dávkovat chemii do teplé vody tak, aby bylo množení bakterií trvale potlačeno. Nájemníci budou o všech postupných krocích informováni.