Podle mluvčího přerovské vrtulníkové základny Milana Kouřila odchází do Náměště nad Oslavou na 174 vojáků z povolání, z toho 42 pilotů.

„Personální pohovory sice ještě nejsou u konce, ale podle všeho zůstane na základně k 1. září necelých 900 zaměstnanců z původního počtu 1300,“ upřesnil Kouřil. Do civilu pak odejdou čtyři desítky vojáků.

„Zatímco materiál a technika jsou už téměř kompletně v Náměšti, vrtulníky hlavní přesun teprve čeká. V Náměšti se v těchto dnech buduje zázemí pro opravny a prvních šest bitevních vrtulníků se sem přemístí 22. července,“ upřesnil zástupce náčelníka štábu základny Josef Jirka.

Nově zbudovaný moderní hangár zahájí podle jeho slov v Náměšti nad Oslavou provoz už od srpna. Hlavní přelet bitevních vrtulníků z Přerova do Náměště se uskuteční v době od 18. do 30. srpna.

„Poslední dva stroje, které musejí být schopny pohotovostního nasazení, zůstanou v Přerově až do 1. září,“ přiblížil mluvčí základny Milan Kouřil. Z celkového počtu 28 bitevních vrtulníků Mi-24/35 jich do Náměště odletí na 24.

„Zbývající čtyři jsou určeny k prodeji a nemá smysl, aby se někam stěhovaly,“ doplnil mluvčí Kouřil.

Dobrou zprávou je, že na základně zůstanou kromě dopravních strojů také vrtulníky letecké pátrací záchranné služby SAR W3A Sokol. Právě jejich budoucnost byla dlouhou dobu nejistá.

„Sokoli, kteří pomáhají například při pátrání po pohřešovaných osobách v náročných horských terénech, zůstanou fyzicky u nás. Před týdnem o tom rozhodla vláda,“ uzavřel mluvčí Milan Kouřil.