Přestože záměr posvětili už v červnu městští zastupitelé, termín stěhování primátora, jeho náměstků a dalších pracovníků magistrátu je ve hvězdách.

Důvod? Společnost Alimentare, která na Horním náměstí vlastní dvě budovy pro účely nové radnice, nehodlá městu tyto domy prodat.

Přerovští radní původně zamýšleli, že se přestěhují do čtyř objektů v historické části města - matriky, klubu Teplo a dvou sousedních domů, jejichž vlastníkem je právě společnost Alimentare. Měli představu, že domy od firmy odkoupí a získají tak pro radnici důstojné sídlo.

Zástupci firmy Alimentare se ale nakonec po vyhrocených debatách na jednání červnového zastupitelstva rozhodli, že jednání s městem o prodeji domůpozastaví. Důvodem byly podle jejich slov nevybíravé útoky ze strany některých zastupitelů, kteří společnost podezírali ze spekulativního nákupu budov.

„Nemáme to zapotřebí poslouchat. Jednání o prodeji dočasně přerušíme,“ nechal se tehdy slyšet předseda představenstva společnosti Alimentare Vlastimil Špetla.

Firmu nepřesvědčila ani částka 16 milionů korun, kterou jí za prodej domů přiklepli zastupitelé. Zástupci společnosti se nyní rozhodli, že s městem jednání obnoví, ale za jiných podmínek.

„Debatu s radnicí jsme definitivně neuzavřeli. Pokud však budeme mluvit o nějakém smluvním vztahu, nebude to prodej domů městu, ale pouze jejich pronájem,“ nastínil předseda představenstva společnosti Alimentare Špetla. Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) jsou úvahy o stěhování radnice na Horní náměstí předčasné.

„Příští týden se sejde pracovní komise, která se bude zabývat revitalizací jihozápadní části náměstí T. G. Masaryka, kde je sídlo magistrátu. Teprve až bude jasné, jaký vzhled bude mít náměstí TGM, můžeme hovořit o stěhování radnice,“ řekl Kulíšek.

Město totiž musí nejprve hledat využití pro objekty na náměstí T. G. Masaryka, které se uvolní po přestěhování radnice. Přebudování objektů na Horním náměstí pro potřeby nové radnice si podle původní stavebně technické analýzy vyžádá náklady ve výši 36 milionů korun.

„Změní se dispoziční uspořádání budov na Horním náměstí. Technicky nejnáročnější jsou úpravy objektu matriky, naopak nejméně stavebních zásahů předpokládáme v klubu Teplo,“ řekl už dříve vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.