Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stěhování radnice: Radnice z pohledu opozičního zastupitele

Přerov -Otázka přemístění vedení přerovské radnice na Horní náměstí v Přerově vyprovokovala reakci čtenářů Přerovského deníku a Nového Přerovska. Tři příspěvky, kteréjsme zveřejnili v Novém Přerovsku v mírně zkrácené formě,přinášíme v plném znění.

11.7.2008
SDÍLEJ:

Barvy strany Společně pro Přerov hájila zastupitelka Marta Jandová.Foto: DENÍK/Petra Poláková – Uvírová

Stále si nemohu zvyknout, že práce opozičního zastupitele je obvykle prezentována jen jako důsledné popírání všeho, s čím přicházejí koaliční strany.

Bohužel, tímto přístupem se pak často ztrácí racionální jádro našich připomínek a v samotném zastupitelstvu tak vzniká dojem, že není třeba se jimi zabývat.

Někdy si myslím, že je to jen z pouhé pohodlnosti. Vzhledem k našim menšinovým hlasovacím možnostem v zastupitelstvu jsem ráda, že se kauza přesunu radnice medializuje, protože se tak konečně otevírá cesta k veřejné a doufám, že i k odborné diskusi.

Radnice je totiž centrální správní objekt a jeho umístění má svá pravidla. V našem městě nevyřešili problém nové radnice ani naši předkové a stav který přetrvává, je provizoriem v místě, kde se se stavbou radnice už dlouho počítalo.

Má to svoji historickou logiku. Radnice není obdobou feudálního sídla, stojícího stranou a nejlépe na kopci, ale je moderním a snadno dostupným úřadem, jehož místo je v přirozeném centru města.

Sama nejsem odborník, ale protože mi nedělá problém s potřebnými lidmi komunikovat, vím, že v této věci zůstala nezodpovězena řada jednoduchých otázek a nebyly zkoumány další alternativy řešení: - v loňském roce byl zamítnut projekt víceúčelové a drahé radnice ve spodní části Masarykova náměstí (TGM).

To je myslím v pořádku, je to ale dostatečný důvod lehkomyslně opustit tento optimální, po všech stránkách připravený městský prostor a nehledat nové řešení právě zde? Zvláště, když město Přerov vynaložilo v minulých letech nemalé úsilí a finanční prostředky na pořízení budov a pozemků v této lokalitě? - v současné době se již počítá s umístěním knihovny v jiné budově.

Proč tedy nedošlo k serioznímu posouzení ceny radnice na TGM ve stejném prostorovém požadavku, jaký je nyní uplatňován pro její umístění na Horním náměstí (celkem asi 25 osob)?

Území TGM nám umožňuje vybudování moderní, reprezentativní a optimálně projektované radnice pro svůj účel. Rozsáhlý vnitřní trakt nabízí možnost výstavních, relaxačních a komerčně využitelných prostor, včetně parkoviště (případně parkovacího domu).

Bezbariérový přístup je přitom naprostou samozřejmostí. Neměli bychom si ponechat kontrolu nejen nad architektonickým dořešením území, ale také nad využitím komerčních ploch – nejspíš zde nebudeme chtít herny a zastavárny? - není stěhování radnice nevratným krokem, jen za účelem rozprodeje lukrativních ploch na západní straně TGM?

Co nám nabízí Horní náměstí?

 • - při posuzování radnice na Horním náměstí si nejdříve vysvětleme, že sídlo pro čtyři politiky a dvacet úředníků není radniční komplex, ale jen komplex několika měšťanských domů pro jeden účel.
 • - pokud jde o jejich vnitřní, památkově chráněné prostory, u řady místnostní nelze splnit závaznou hygienickou normu osvětlení a nedají se využít na kanceláře. Domy jsou totiž hluboké a mají málo oken. Proto jsou tyto nevyužitelné plochy v nevýhodném poměru. Dokládá to zpracovaná studie.
 • - reprezentativnost těchto objektů je dána pouze historickým prostorem a to za cenu celkově špatné dostupnosti. Mluvit o bezbariérovosti některých částí je proto zavádějící. To už je lepší argument pana náměstka Kulíška, že za primátorem a jeho náměstky běžní občané stejně nechodí.
 • - oživení Horního náměstí nespočívá ve zvýšení dopravy, ale spíše v rozvíjejících se kulturních aktivitách Muzea Komenského a jiných subjektů. Naopak přijdeme o prosperující klubovou scénu v jednou z domů zamýšlené radnice. Osobně nezavrhuji ani klidový charakter Horního náměstí a jsem přesvědčena, že by bylo vhodné posoudit zkušenosti z jiných podobných měst. I zahraničních.

  Navržené přemístění radnice je politickým rozhodnutím současné radniční koalice. Hlavní důvod našich opozičních střetů v této oblasti, vidím v téměř laickém přístupu k řešení urbanistických problémů našeho města.

  Často přitom postrádám odbornou pomoc magistrátního pracoviště městské architektury a urbanismu a významný odborný efekt neshledávám ani ve složení pracovních skupin typu: “napříč politickým spektrem“.

  Smutných případů takové praxe je v poslední době, bohužel, dost. Je už téměř běžné, že se problémové projekty i přes oficiální neschválení v zastupitelstvu předkládají znovu a tak dlouho, až se konečně najde nový potřebný počet hlasů.

  To mi dává naději, že je reálný i opačný postup. Argumenty pana náměstka primátora Kulíška mi zatím nenabídly žádný srozumitelný důvod, proč stěhovat sídlo radnice do míst, které naši předkové už dávno před námi opustili z praktických důvodů.

  Marta Jandová zastupitelka Společně pro Přerov

 • 11.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:
  Vlakové nádraží v Přerově. Ilustrační foto.

  Nádražní budovy v Přerově a Lipníku čeká modernizace. Za 33 milionů

  Hokejisté Přerova (v modrém) proti Kadani (2:1).
  43

  Žádná další kanonáda. Zubři proti Kadani ubojovali jednogólové vítězství

  Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

  Lepší pozor při couvání si příště dá muž, který v úterý v odpoledních hodinách při vycouvávání od pneuservisu v ulici 9. května v Přerově srazil sedmadevadesátiletou seniorku.

  Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

  FOTOGALERIE / Řidičům v Přerově se od úterního rána konečně ulevilo. Stavebníci zvládli dokončit v předstihu opravy dvou okružních křižovatek v centru města - u bývalé Komuny a Žerotínova náměstí, takže silnice je od sedmi hodin ráno průjezdná.

  Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

  ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

  Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

  Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení