Přerovští „tygři“, kteří obstáli v silné konkurenci NATO a zařadili se mezi nejlepší letky na světě, opouštějí po čtrnácti letech město.

Rozloučit se s nimi přišli kolegové, letecký personál i technici. Jejich symbolické pokynutí rukou na znamení, že je vše v pořádku, se tak zároveň změnilo i v pozdrav na rozloučenou.

„Pro mě byla tygří letka vždy srdeční záležitostí, takže mé emoce jsou v tuto chvíli silné,“ řekl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil a zadíval se směrem na oblohu, kde se v dálce ztrácely první dva roje bitevních vrtulníků.

V úterý dopoledne odletělo do Náměště šest strojů, zbývající se na novou základnu přemístí v průběhu srpna. Od září zůstanou na letišti v Bochoři pouze dopravní vrtulníky Mi –17 a letouny W3A Sokol.

„Vrtulníková základna je v Přerově už od roku 1994, bojová tygří letka ale vznikla až o několik let později. Je to tedy pro nás kus historie, se kterou se těžko loučíme. Mé pocity budou asi ještě horší v září při slavnostním nástupu a rozloučení s piloty, “ svěřil se Kouřil.

A s jakými pocity opouštějí přerovskou základnu piloti tygří letky?

„Už jednou jsem se stěhoval z Plzně do Přerova, takže mi to ani nepřijde. Zatím mě asi čeká dojíždění, protože bydlím s rodinou kousek od Hranic. Hodně času tedy strávím v autě, “ řekl zástupce velitele tygří letky Vladimír Vladik.

Ten stál u zrodu elitní letky a rád na to vzpomíná. „Nejsilnější okamžik byl pro mě asi ten, když se nám Čechům podařilo získat trofej Stříbrného tygra za nejlepší bojovou letku na světě,“ zavzpomínal na úspěchy Přerovanů Vladik.

On sám ale změnu vnímá bez zbytečné nostalgie. „Jsme vojáci, takže jsme na přesuny zvyklí. Navíc jdeme na moderní základnu, kde nám bude možná veřejné mínění více nakloněno než tady,“ narážel Vladik na časté stížnosti obyvatel z Bochoře a Henčlova, kterým vadil příliš velký hluk při průletech vrtulníků.

Přemístění do Náměště čeká také zástupce velitele pro inženýrsko – leteckou službu Lubomíra Štece.

„Mám rodinu v Prostějově, takže budu dojíždět. První půlrok uvidíme, jestli se přestěhujeme do Náměště nebo zůstaneme tady. Každá změna něco ukáže. Co, to se teprve uvidí, “ soudí Štec.

Někteří piloti tygří letky stěhování uvítali. „V Přerově jsem už osm let, ale dojížděl jsem až z Hvozdce u Brna. Pro mě bude tedy Náměšť nad Oslavou rozhodně blíž, takže se docela těším. Ale spokojený jsem byl i tady v Přerově,“ řekl navigátor Jaroslav Šimek. Ten odlétal v úterýdo Náměště v jednom z prvních rojů.

Většina mladých pilotů se podle jeho slov těší hlavně na moderní vybavení letiště a nový hangár. Do Náměště se podle mluvčího základny Milana Kouřila přestěhuje na 42 pilotů a během srpna postupně odletí na 24 bitevních vrtulníků.

„Vzdušnou čarou je to sto kilometrů. Ještě symbolický průlet nad letištěm, rozloučení a už míří nad Troubky. V Náměšti budou za půl hodiny,“ komentoval odlet prvních šesti vrtulníků mluvčí základny Kouřil.