„Do této chvíle odjeli zpět do své vlasti pouze čtyři zaměstnanci ze třiceti. Ti zbývající jsou ze západní části Ukrajiny, takže zatím zůstávají. Pokud by ale dostali povolávací rozkaz všichni, je to pro nás problém. Kdyby se teď všichni ti kluci sbalili a odjeli, pocítili bychom to,“ vylíčil Leoš Ptáček, ředitel kojetínské stavební firmy.

Bez ukrajinských dělníků by podle něj bylo české stavebnictví paralyzováno.

„My máme zahraničních dělníků jen třetinu, ale v jiných firmách je jich až 80 procent,“ zmínil.

Firma Ptáček v současnosti pracuje na rekonstrukci Ornitologické stanice v Přerově. „Tato stavba běží podle plánu,“ řekl.

Uprchlíci z Ukrajiny našli azyl v Hotelu Zimní stadion v Přerově. 16. března 2022
V přerovském Hotelu Zimní stadion už našly azyl desítky uprchlíků

Masové odchody nemáme

Masové odchody zaměstnanců na Ukrajinu zatím nezaznamenala ani společnost Skanska.

„Přímo zaměstnáváme minimum kolegyň a kolegů z Ukrajiny, u některých našich subdodavatelů ale tvoří až 80 procent zaměstnanců. Na projektech po celé republice jsou to stovky lidí, zatím jsme ale masové odchody ze staveb nezaznamenali. Podstatnější je dopad na kapacity, ceny a dostupnost surovin v celém stavebnictví,“ konstatoval Ondřej Šuch, vedoucí vnějších vztahů Skanska Central Europe.

Firma má nyní v České republice 84 volných míst v dělnických, technických i administrativních profesích.

„Kritériem pro přijetí jsou pouze kvalifikační předpoklady - nerozlišujeme pohlaví ani národnost,“ dodala personální ředitelka Skanska Central Europe Slavomíra Sedláčková.

Jeden ze symbolů Horního náměstí v Přerově - letité lípy, byly ve středu 16. března 2022 pokáceny. Důvodem byl špatný zdravotní stav dřevin.
Lípy na Horním náměstí v Přerově šly k zemi

Železnice i průpich bez problémů

Válka na Ukrajině a odchod dělníků kvůli povolávacímu rozkazu se nedotknou ani další důležité stavby v Přerově - druhé etapy modernizace železničního uzlu.

„Na naši stavbu to dopad nemá, pracuje tady více firem a ukrajinští dělníci nedělají žádné zásadní a rozhodující práce,“ vysvětlil Josef Sukup, správce stavby.

V současné době probíhají práce na úseku mezi Přerovem a Dluhonicemi. Druhá etapa modernizace železničního uzlu v listopadu končí.

Zpoždění nenabere ani stavba průpichu u přerovského nádraží.

„Měli jsme právě dnes na průpichu kontrolní den a nic takového nezaznělo. Harmonogram je dodržován a vše běží podle plánu. Do konce dubna bude v provozu úsek za hypermarketem Albert směrem k pekárně. Pracuje se i v areálu Juty, kde dojde k napojení nové silnice do Kramářovy ulice,“ přiblížil přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Stavba dopravního průpichu Přerovem, 20. února 2022
Takto teď vypadá stavba průpichu v Přerově. Jak má pokročit na jaře?

Přešli jsme na Bulhary

Ukrajinci vypomáhají i v zemědělství. Například Zemědělské družstvo v Kokorách si ale pro letošní rok nasmlouvalo zahraniční pracovníky z Bulharska a Slovenska. Pomáhají i české studentky.

„Přešli jsme už dříve od Ukrajinců na Bulhary, protože jsou v Evropské unii a je s tím méně komplikací,“ uvedl předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.