„Na úřad přišli dva pánové a požádali nás o dokumentaci ke stavbě Domova pro seniory. Zavedli jsme je ke kolegovi Jiřímu Rabovi z odboru rozvoje, který má k dispozici veškerou dokumentaci k této stavbě a on jim balíky předal. Vysvětlili nám, že věc šetří na základě podaného podnětu,“ popsal tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Podle něj proběhlo předání dokumentů korektně. „Rozhodně na úřad nikdo nevtrhl, jak se někde objevilo. Kriminalisté měli písemné zmocnění, a na základě toho také postupovali. Materiály zapečetili a odvezli,“ upřesnil.

Úředníci jsou nervózní

Šetření kriminalistů z protikorupčního útvaru přišlo v tu nejméně vhodnou chvíli. Na přerovské radnici je totiž stále bezvládí a ustavující schůze zastupitelstva, která rozhodne o volbě primátora, jeho náměstků a radních, se uskuteční teprve v pondělí 15. listopadu.

„Atmosféra na úřadě je velmi vypjatá a lidé jsou hodně nervózní. Někteří dokonce uvažují o odchodu,“ popsal jeden z úřadníků magistrátu, který si ale nepřál uvést jméno. Mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřépek odmítl sdělit k případu bližší informace.

„V tuto chvíli policie žádné informace neposkytuje,“ uvedl pouze. Podle důvěryhodného policejního zdroje už se ale o zakázky na přerovské radnici kriminalisté zajímali dříve. V jejich hledáčku byla nejen stavba Domova pro seniory, ale prověřovali také rekonstrukci zimního stadionu v Přerově.

Kritizovaná investice

Zbudování domova pro seniory v Přerově bylo jednou z největších investic předchozího volebního období. Stavba byla slavnostně otevřena v září roku 2008. Ještě před tím, než se ale do objektu začali stěhovat první senioři, opozice upozorňovala na neustálé prodražování stavby.

„Trvale jsme upozorňovali na bezdůvodné prodražování městských zakázek z důvodů takzvaných víceprací – ať už to byl Domov pro seniory, autobusové nádraží nebo zimní stadion,“ připomněl lídr opoziční strany Společně pro Přerov Vladimír Puchalský.

Stejně mluví i Richard Šlechta z SpP. „Máme nejdražší domov pro seniory v republice. Zjistili jsme, že město za posledních šest let proinvestovalo téměř 1,3 miliardy korun, z toho bylo padesát procent v posledních dvou letech. Nejúspěšnější firmou se podle objemu fakturací stala společnost Přerovská stavební,“ řekl Šlechta.

Přerovská stavební se podílela i na stavbě nového domova důchodců. Prvotní náklady na stavbu byly vyčísleny na 139 milionů korun, pak se ale postupně zvyšovaly až na 167 milionů.

Šetření nic nezjistilo

Stavbou Domova pro seniory se v minulosti zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad, který zde provedl od května do července loňského roku hloubkovou kontrolu. Šetření mělo zjistit, jak město naložilo s téměř stomilionovou státní dotací na rekonstrukci nového zařízení pro důchodce.

„Nejvyšší kontrolní úřad tehdy žádné pochybení nezjistil,“ shrnul tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík. Kontrola se zaměřila na veškeré postupy při realizaci stavby, a to od přípravných prací, přes výběrová řízení a uzavírání smluv, až po samotné čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu.

„Firma začala s částkou 139 milionů, stavba se však prodražila díky vícepracím. Jednalo se zejména o nezbytné úpravy z důvodu nevhodných geologických podmínek. Zesilovaly se střešní konstrukce, zpevňovaly a rozšiřovaly základy objektu. Musela být zbudována také částečná nová kanalizace, “ vysvětlil důvody prodražení přestavby budovy Základní školy v Optické ulici na nový domov pro seniory Jiří Raba z odboru rozvoje města.

„To, že se v průběhu výstavby objevily práce objektivně nepředvídatelné, pro nás nebylo příjemné. Celý průběh stavebních prací byl ale pečlivě sledován, projednáván, dokumentován, průběžně kontrolován a veškeré finanční toky byly schvalovány orgány města,“ hájí nyní stavbu také náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Na stavbě byl podle něj sjednán čtyřiadvaceti­hodinový dozor. „V rámci kontrolních dnů probíhaly pravidelné prohlídky, ceny za stavební práce byly sledovány, porovnávány a kontrolovány,“ uzavřel