Nový areál se zázemím pro výkon služby hasičů a jejich fyzickou přípravu zaujal odbornou porotu natolik, že se jej rozhodla ocenit čestným uznáním v kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor.

Stavba roku 2020 Olomouckého kraje - přehled oceněných

Ocenění převzal na slavnostním ceremoniálu ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

„Cesta k prosazení výstavby nového sídla územního odboru v Přerově sice byla složitá, ale úspěšná. Získali jsme prostory pro výkon služby, odpovídající jednadvacátému století. To, že se stavba líbí a byla oceněna i odbornou porotou, je krásný bonus, završující několikaleté úsilí,“ zhodnotil krajský ředitel hasičů.

Autory projektu jsou Tomáš Velehradský a Tomáš Tűrk z Ateliéru Velehradský, investorem Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje a zhotovitelem firma Zlínstav.

Moderní komplex, do kterého se přestěhovali profesionální přerovští hasiči s technickým zázemím z nevyhovujících prostor budovy na Šířavě, se otevřel loni v září. Stavba za zhruba 240 milionů korun vyrostla na zelené louce a zbudování sídla trvalo necelé dva roky.

„Dříve se jednotky ze zásahů vracely do prostředí, které nebylo vyhovující - kontaminované ochranné prostředky se praly ve stejné místnosti, kde mělo naše mužstvo sprchy. Těžko se jim pak management mohl podívat do očí,“ popsal podmínky sboru v minulosti šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Areál, který vznikl na okraji Přerova, má to nejmodernější vybavení. Samozřejmostí jsou prostorné šatny, posilovna a tělocvična.

Součástí zbrojnice jsou i venkovní prostory pro praktický výcvik - cvičná věž na požární sport či železobetonová pětipodlažní věž pro nácvik hasebního zásahu do výškové budovy. Pro zvyšování fyzické zdatnosti byl vybudován i běžecký ovál s multifunkčním hřištěm.

Nová budova má prostorné garáže pro hasičskou techniku a místo původních sedmi výjezdových vrat je jich dnes třiadvacet. Součástí garáží je velký mycí box, strojní dílna i montážní jáma pro servis zásahových vozů. Ohřev teplé vody se v létě řeší přes solární systém.

„V areálu je umístěný i diesel agregát, který plně zálohuje elektřinou všechny objekty a technologie pro případ, že by došlo k výpadku energie. Ekologické hospodaření s dešťovou vodou zajišťují speciální retenční nádrže,“ upřesnila krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Strojní služba má k dispozici dvousloupový elektrohydraulický zvedák s nosností přes 5 tisíc kilogramů a spodní hydraulický zvedák s pojezdem v montážní jámě s nosností 20 tun. K využití je i moderní linka na mytí, tlakování, zkoušení a dosušování požárních hadic a výkonný vysokotlaký kompresor, jímž se zajišťuje doplňování vzduchu do tlakových láhví dýchacích přístrojů. (pu)