„Máme téměř hotové výkopové práce pro založení štětové stěny, která bude dlouhá 498 metrů a povede od lávky U Tenisu až po svah u cyklostezky. V lokalitě u tenisových kurtů už je zaražena velká část štětovnic a práce probíhají také na opačném břehu Bečvy - na nábřeží Edvarda Beneše,“ nastínil Jiří Mika, stavbyvedoucí zhotovitelské firmy.

Tak by měla vypadat po rekonstrukci nevzhledná budova bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově.
Odhlasováno: ošklivý Emos přestaví, za 300 milionů. Co vy na to?

Po založení štětovnic budou podle něj následovat betonářské práce. „Na štětovnice přijde betonový základ a betonová stěna, což je otázka asi tří týdnů. Tyto práce poběží celé léto až do podzimu,“ zmínil.

Cyklistům, kteří byli zvyklí projíždět po cyklostezce Bečva, nastaly krušné časy. Namísto poklidné projížďky podél řeky se teď totiž musejí proplétat kolem panelových domů. „Je sice pěkné, že člověka navedou cedule, ale asfaltové cesty a chodníky jsou tak popraskané, že má člověk pomalu strach, aby dojel,“ postěžoval si jeden z místních seniorů Jiří Holub.

Podle stavebníků ale tyto starosti po dokončení protipovodňové zídky lidem odpadnou - cyklisté se totiž dočkají nové asfaltové cyklostezky.

Protipovodňová ochrana Přerova počítá v této etapě se dvěma betonovými zídkami, které doplní ty stávající na nábřeží Edvarda Beneše a u Kazeta.

„Zahrnuje vybudování dvou betonových zídek včetně mobilního hrazení a opatření na stokové síti, které má při povodních zabránit zpětnému zaplavení přes kanalizační síť. Zídky o celkové délce 750 metrů zabrání zaplavení území z řeky Bečvy a zamezí i průsakům podzemní vody při povodních,“ shrnul mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ilustrační foto
Silnice na Svépomoci dostane nový asfalt, opraví se i chodníky

Protipovodňové zídky mají Přerov ochránit před padesátiletou vodou a investiční náklady na jejich zbudování činí na 70,6 milionů korun. Hrazeny jsou z dotace Ministerstva zemědělství ve výši 58,6 milionů, ze zdrojů Povodí Moravy a město se finančně podílí částkou 11 milionů korun.

Kvůli stavbě zídek muselo být vykáceno na 142 stromů, které v budoucnu nahradí 115 kusů platanu javorolistého a 260 keřů. Práce skončí na jaře příštího roku.