Přestože se s kolaudací rozestavěného objektu v Optické ulici počítá až v červnu příštího roku, bombardují už nyní lidé pracovníky magistrátu telefonáty a ptají se na podmínky pro vyřízení žádosti.

V Přerově zařízení podobného typu chybí a domovy důchodců v Tovačově, Radkově Lhotě a Pavlovicích už nápor zájemců nezvládají. „Evidujeme více než sedm set žádostí, máme ale kapacitu pouze sto šedesáti tří lůžek a jsme plně obsazeni,“ nastínila situaci například ředitelka Domova důchodců v Tovačově Jaroslava Špalková.

Podle jejích slov ale ne každý uchazeč splňuje kritéria pro přijetí. „Vyhovíme jen těm, kteří pobírají příspěvek na péči a jsou starší 65 let,“ upřesnila ředitelka.

Vedení domova důchodců zatím nezaznamenalo ze strany svých klientů zájem o přemístění do Přerova. Z analýzy trvalého bydliště, kterou ale domov nechal vypracovat, vyplývá, že ve zdejším domově důchodců žije na 60 procent seniorů z Přerova a okolních obcí.

„Je těžké odhadnout, zda se budou chtít vrátit zpátky do Přerova, nebo zůstanou u nás. Je to otázka volby každého z nich. Někdo chce kvůli lepší dostupnosti rodinných příslušníků bydlet v Přerově, jiný zase upřednostní bydlení v menším městě,“ uvažuje Špalková.

Podle náměstkyně přerovského primátora Šárky Krákorové – Pajůrkové se žádosti klientů v minulosti shromažďovaly na Krajském úřadě, nyní je ale situace jiná. „Budeme asi muset oslovit obyvatele okolních domovů důchodců a žádosti si odsud stáhnout,“ podotkla náměstkyně.

Naplno rozjet informační kampaň mezi staršími lidmi hodlají v těchto dnech pracovníci Sociálních služeb města Přerova. „Jsme zaplaveni telefonáty od občanů, takže jsme se rozhodli vyvěsit v dohledné době formuláře žádostí o umístnění v domě pro seniory na webové stránky odboru sociálních služeb a zdravotnictví. Kdo nemá možnost přístupu na internet, může kontaktovat přímo nás,“ upřesnila ředitelka Sociálních služeb města Přerova Marta Vanišová.

A kdy by mohli začít služeb nového zařízení využívat přerovští důchodci? „V červnu příštího roku bude objekt dostavěn a první obyvatelé se semmohoustěhovat už v říjnu roku 2008,“ uvedl tiskový mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Nový dům pro seniory bude mít podle jeho slov kapacitu 81 lůžek. Zařízení v současné době vzniká rekonstrukcí bývalé základní školy v Optické ulici v Přerově. Vloni byla na opravy vyčleněna částka 5,5 milionů korun. Rozpočet na stavbu činí letos zhruba 100 milionů.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Stavba domova důchodců se prodraží o 21 milionů

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika