Ředitelství silnic a dálnic věří, že se začne stavět už ve druhé polovině příštího roku.

„Obdrželi jsme celkem pět nabídek na realizaci stavby D1 Říkovice - Přerov. Nejvýhodnější nabídku na poslední chybějící úsek dálnice podalo sdružení společností Strabag, Doprastav a IDS Olomouc za nabídkovou cenu 6,9 miliardy korun bez DPH,“ uvedl na twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Nové logistické centrum společnosti Amazon pro on-line nakupování buduje v Kojetíně skupina Accolade ve spolupráci s developerem Panattoni. Prosinec 2021
Amazon v Kojetíně se už rýsuje, takto teď vypadá stavba

Stavební firmy měly na podání nabídek téměř rok a soutěž vypsalo Ředitelství silnic a dálnic loni před Vánocemi. Termín pro podání nabídek se ale neustále posouval a skončil ve čtvrtek. Hodnotící komise nyní začne jednotlivé nabídky zkoumat, zda splňují všechny podmínky.

„Na stavbu 10,1 kilometru dlouhého úseku dálnice D1 jsou vydána všechna nepravomocná stavební povolení a probíhá majetkoprávní příprava, včetně vyvlastňovacích procesů. Zahájení předpokládáme začátkem druhé poloviny roku 2022,“ doplnil Radek Mátl.

Stavební povolení je zatím nepravomocné a ministerstvo se musí vypořádat se sedmi rozklady.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl na slavnostním otevření křižovatky u Lidlu v Předmostí.
Šéf ŘSD Mátl: Osud Přerovanů je v rukou soudu. Věřím, že D1 příští rok začneme

Stavbu úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem dlouhodobě brzdí obstrukce ekologických aktivistů Dětí Země, ale i spolků Krajina Dluhonice a Voda z Tetčic.

Krajský soud v Ostravě ve svém odůvodnění rozsudku, ve kterém na konci září zamítl žalobu spolků proti Krajskému úřadu Olomouckého kraje ve věci změny územního rozhodnutí pro poslední úsek dálnice D1, uvedl, že považuje námitky spolků za ryze účelové a vedené úpornou snahou o zrušení napadaného rozhodnutí.

Šéf Dětí Země Miroslav Patrik už avizoval, že tím pro něj boj nekončí.

„Odůvodnění rozsudku přišlo teprve nyní, takže si ho nejprve musíme prostudovat. Plánujeme podání kasační stížnosti, a to do dvou týdnů od obdržení písemného rozhodnutí,“ řekl.

Vizualizace dálnice D1 u Přerova - záběr z videoprezentace ŘSD
ŘSD zaplatí za další propagaci D1 u Přerova. Demagogie, protestují Děti Země