„Po zahájení prací stavebníci zjistili konflikt s vedením inženýrských sítí, které vyžadují provedení přeložky. Je tedy nutné zpracovat dokumentaci přeložky, povolit ji a realizovat - to znamená, že zahájení vlastní stavby se přesune pravděpodobně na jaro příštího roku,“ vysvětlila Ivana Pinkasová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Železobetonový cyklopodjezd pod železniční tratí, který je součástí nového propojení Přerova s Předmostím, už je hotový od letošního jara - bez navazující stezky ho ale cyklisté nemohou využívat.

„Podjezd pro cyklisty vybudovala Správa železnic a stál 13 milionů 342 tisíc korun. Dotace pokryla 85 procent uznatelných nákladů, takže město nakonec tubus přišel jen na 2 miliony,“ řekla náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).

Očkovací centrum v klubu Teplo v Přerově, červen 2021
Vakcíny bez registrace v Přerově? Očkování v klubu Teplo skončí s prázdninami

Letos k Žebračce

V Přerově se začne ještě letos stavět nová stezka pro chodce a cyklisty, která povede z Předmostí k Žebračce. Spojí Sportovní ulici s cyklostezkou Žebračka a trasa protne i frekventovanou silnici I/47 u Emosu v místě, které je dlouhodobě vnímáno jako rizikové.

„Před časem se v tomto frekventovaném úseku snížila rychlost na 50 kilometrů v hodině a posunula se i značka se začátkem obce. Zvýšit bezpečnost má nyní i nová cyklostezka, která začne napojením na místní komunikaci ve Sportovní ulici a bude pokračovat v trase nezpevněné polní cesty směrem k silnici. Tam už jsou navržena opatření, zajišťující její bezpečné překročení,“ přiblížil radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Stavba průpichu u přerovského nádraží, 26, července 2021
Obchodníci u nádraží jsou zoufalí, kvůli stavbě přicházejí o tržby

Součástí úprav je dělicí ostrůvek, ale počítá se i s vybudováním přidruženého jízdního pruhu. Aby byl pohyb cyklistů bezpečný, rozšíří se stávající zpevněná krajnice a trasa se nově osvětlí. LED světla mají být instalována podél nové cyklostezky, která částečně vede i pod železniční tratí.

„Na Radě města už jsme odsouhlasili, že stezku vybuduje přerovská firma SISKO, která ve výběrovém řízení nabídla nejnižší cenu - 5 milionů 669 tisíc korun,“ doplnila Hana Mazochová.

Úředníci odhadují, že by se mohlo se stavbou cyklostezky začít už na podzim. „Práce bychom chtěli zahájit v září a ukončit v první polovině příštího roku. V části stezky u myší díry bude ještě ČEZ provádět přeložku podzemního vedení energetických sítí, takže musíme počkat, až plánované práce dokončí, a teprve potom se můžeme pustit do budování,“ uzavřel Zdeněk Dostál z odboru rozvoje přerovského magistrátu.