Ženy bez domova nebo matky s dětmi v tísnivé situaci musí hledat střechu nad hlavou v Olomouci nebo ve Valašském Meziříčí.

„Máme zde k dispozici celkem dvanáct lůžek. V létě naše služby využívalo v průměru pět lidí, v těchto dnech se počty zvyšují. V průměru obsadíme deset lůžek,“ uvedl Tomáš Luběna, jednatel společnosti Elim, která nocležnu provozuje.

Pracovníci, kterých je v současné době celkem šest, se snaží vyjít klientům vstříc. Pokud nemohou za nocleh zaplatit, druhý den si pobyt odpracují. Kromě poskytování noclehů se společnost snaží lidem bez domova také najít práci nebo vyřídit nutné věci na úřadech.

„Někteří naši klienti už si práci našli, část jsme také posílali na brigády. Dokonce se nám občas ozvou samotné firmy, které potřebují výpomoc,“ informoval Luběna. Ten také uvedl, že mnohem častěji se podaří najít práci zejména těm lidem, kteří na ulici zůstali jen kvůli chvilkové tísni.

Obtížněji se práce shání „klasickým“ bezdomovcům, kteří spí na nádraží či venku. Těch je v Hranicích kolem dvaceti. Společnost Elim připravuje také azylový dům, který má sloužit jako ubytování na přechodnou dobu.

„V současné době naše prostory rozšiřujeme. Chceme mít k dispozici deset míst na noclehárně a stejný počet v azylovém domě. Snad se nám podaří jej zprovoznit už v příštím roce,“ uvedl Luběna.

O muže bez domova je tedy v Hranicích postaráno. V horší situaci jsou však ženy. „Pro ženy tady ubytování nemáme, a tak je musíme posílat do poradny či azylového domu v Olomouci. Chodí k nám však žádat o pomoc převážně matky s dětmi a pro ně je často nemožné změnit ze dne na den město,“ uvedla ekonomka Charity v Hranicích Jana Jagošová.

Už více než rok se však Charita snaží najít cestu, jak právě matkám s dětmi pomoci. „Město pro nás vybralo jeden objekt ve Slavíči, kde bychom mohli vybudovat azylový dům. Domluvili jsme se, že město dům opraví a bude jeho vlastníkem a my budeme zajišťovat provoz,“ uvedla Jagošová.

Dům by podle předběžných plánů Charity mohl poskytnout azyl pro deset matek s dětmi na dobu až jednoho roku. O tom, že vybudovat azylový dům má smysl, jsou přesvědčeni i někteří obyvatelé Hranic. „Myslím, že provozovat v Hranicích azylový dům je dobrý nápad. Učím na prvním stupni a tam je hodně dětí, které jsou z problémových rodin. Matky bohužel často nemají kam odejít. Azylový dům by jim mohl pomoci,“ uvedla Dagmar Tomečková.

Město již na projekt vyčlenilo finanční prostředky. Dům, který by měl sloužit jako azylový, je však velmi zchátralý.

„Pracovníci odboru rozvoje a projektant mají v první polovině října rozhodnout, zda se bude dům rekonstruovat, nebo se zboří, a na jeho základech se postaví nová stavba,“ uvedla v úterý 7. října místostarosta Hranic Radka Ondriášová. Žádost o dotaci by pak město podalo v příštím roce.

Pavlína Chmelařová