„Betonové ostrůvky mají delší životnost i stabilitu. Na jejich vývoji a výrobě se podíleli odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze a také několika firem. I přes maximální odlehčení váží jeden betonový ostrůvek asi 3,5 tuny,“ uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Podle odborníků se jedná o jedinečné využití nejmodernější betonářské technologie ve prospěch ochrany ohrožených ptáků, které nemá u nás, v Evropě a zřejmě ani jinde ve světě obdoby. Do výroby pěti betonových ostrůvků investovala firma částku 400 tisíc korun. Tři z nich budou umístěny na Troubeckém jezeře a dva na Hulínské štěrkovně.

Ornitologové představili novinku tento týden na jezeře v Troubkách. „Na všech umělých ostrůvcích loni zahnízdilo sedmadvacet párů a bylo vyvedeno asi dvacet mláďat,“ pochvaluje si úspěšnost projektu Šafránek.

Rybáci obecní patří do příbuzenstva racků a v Česku patří podle zákona k silně ohroženým druhům. Hlavní příčinou je nedostatek přirozených hnízdišť, jimiž jsou štěrkové nebo hliněné ostrůvky bez vegetace v korytech neregulovaných řek nebo na vodních nádržích.

První tři umělé plovoucí ostrůvky byly na hladinu Troubeckého jezera spuštěny v květnu 2007. Ochranářská aktivita se později rozšířila i na další jezera – Annínské u Tovačova a Hulínské na Kroměřížsku. V roce 2009 hnízdilo na Střední Moravě asi 10 až 12 párů rybáků obecných. (pu)

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku
close zoom_in