Přerovský Prior je už delší dobu vylidněný a většina obchodníků se z něj buď odstěhovala, nebo se na to v nejbližších dnech chystá. Opuštěný je supermarket v přízemí, adresu změnila prodejna s nábytkem a pryč jsou také další služby.

„Nájemci postupně končí svou činnost a odcházejí. Objekt musí být vyklizený ke 31. lednu, abychom jej mohli 9. února předat generálnímu dodavateli, který zahájí stavbu," uvedl Adolf Vlk, předseda představenstva společnosti Prior.

Většina menších obchodníků se přemístila do nejbližšího okolí, například do Čechovy ulice.

„Dostala jsem v řádné lhůtě oficiální výpověď. Nabídli mi sice novou smlouvu, ale pro malé obchodníky jsou podmínky v ní nepřijatelné. To mohou zvládnout jen velké obchody," svěřila se třeba Jana Mičulová, majitelka prodejny s dárkovým zbožím. Ta zatím vhodné prostory pro své podnikání stále hledá.

Parkoviště nebude přístupné

V okolí Prioru už probíhají přípravné práce, a přestože řidiči stále ze zvyku odstavují auta na přilehlém parkovišti, od 9. února nebude přístupné.

„Parkoviště bylo rozhodnutím vyjmuto, a pokud tam dá stavebník zábor, tak má na to právo," upřesnila Jana Plíšková z oddělení stavebního úřadu přerovského magistrátu.

Rekonstrukce Prioru by podle investora neměla omezit řidiče, projíždějící ulicemi Šířava nebo Čechova. Stavební technika i materiál budou na ohrazeném parkovišti u Prioru. „Lidé stavbu pocítí pouze zúžením chodníků," doplnil Adolf Vlk.

Budova Prioru bude nižší, ale rozlehlejší

Přerovský Prior se má stát po rekonstrukci nákupní galerií, jaké jsou ve větších městech – například v Olomouci nebo ve Zlíně. Stavba si vyžádá náklady za zhruba 400 milionů korun a s jejím dokončením se počítá v prvním čtvrtletí roku 2016.

Nové obchodní centrum zabere nejen stávající objekt, ale také přilehlé parkoviště. Čechovu ulici propojí se Šířavou pasáž a na střeše galerie vznikne parkoviště pro tři sta aut. Budova Prioru bude nižší, ale rozlehlejší.

Vizualizace přestavby Prioru v Přerově

Vizualizace přestavby Prioru v Přerově. Zdroj: Atelier 8000

Související včetně dalších vizualizací: Prior se začne měnit v únoru, hotový má být do prázdnin 2016

V přízemí budou potraviny a rozlehlé prostory dnešního Prioru „rozbijí" samostatné obchůdky v prvním patře. Počítá se i s kavárnami a restaurací. „Vnitřní dispozice se stále mění, ale můžu prozradit, že zde budou obchody s oděvy, například H &M, lékárna, drogerie a další," zmínil Adolf Vlk.

Podle Daniely Týfové z týmu architektů Atelier 8000 vzniknou uvnitř zajímavě členěné prostory.

„Přerov nemá obchodní dům, který by měl pasáž a atria. Chceme vytvořit vnitřní obchodní ulici, jež bude krytá. Proto jsme také navrhovali propojení Čechovy ulice a Šířavy," řekla.

Obchůdky, ale i kavárny a restaurace budou přístupné jak z vnitřního atria, tak i zvenku – je tedy navržený široký chodník do Čechovy ulice.