S myšlenkou vybudovat startovací byt přišla Nadace Malý Noe.

„Už dřív jsme s pomocí nadace vybavili v domově dva pokoje pro samostatné bydlení. Původně jsme chtěli vybavit i třetí, ale tehdy z Noe přišli s nápadem, že bychom místo toho vybavili startovací byt. Ten je v nájmu domova a my jej pronajímáme odcházejícím klientům," vysvětlil ředitel dětského domova Jan Pavlas.

Byt má každému podnájemníkovi sloužit přesně rok.

„Počítáme s tím, že ze začátku spolu budeme v úzkém kontaktu. Děti jsou totiž zvyklé být neustále v kolektivu a tady budou najednou zcela sami. Budeme jim vždy ochotní pomoci," prohlásil Pavlas. Podnájemníci už musí pracovat, protože náklady si platí sami a pro startovací byt se rozhodují dobrovolně. Nájem je ale nižší, než by kdekoliv v Přerově mohli získat.

K uskutečněn nápadu byla nutná spolupráce s městem.

„Vybírali jsme z osmi bytů, které nám město nabídlo k pronajmutí. Z nich jsme se rozhodli právě pro lokalitu Jižní čtvrť, která je dobře dostupná i z dětského domova. Město financovalo nutnou rekonstrukci bytu, my jsme poskytli peníze na jeho vybavení," objasnil předseda Správní rady nadace Jaroslav Strejček. Tyto peníze získal Malý Noe s výsadby Libosadu, kdy jednotliví patroni vysazených stromů nadaci finančně přispěli.

Malý Noe se dlouhodobě zabývá odchodem mladých lidí z dětských domovů. Kromě projektu Bydlení pracuje i na projektu Zaměstnání, což jsou podle Strejčka dva nejobtížnější úkoly, které na děti čekají.

„Z dětského domova odchází s drobnými finančními prostředky a téměř žádnými zkušenostmi. V běžné rodině dítě sleduje, jak to dělají rodiče. Tyto děti tedy ani nemohou mít návyky, které ostatním připadají přirozené," vysvětlil Strejček problematickou situaci klientů. Přerovský byt je už druhý v pořadí, který nadace pomáhala vybavit, časem jich zřejmě ještě přibude.

AUTORKA: MARTINA VRTĚLOVÁ