Starosta Radek Brázda za této situace připouští možnost vypsání obecního referenda. „Ať lidé rozhodnou, co bude dál,“ tvrdí.

V čem je hlavní zápletka sporu?
Celá debata je jen o tom, na jakou míru budeme jako obec stoprocentně chráněni. Projekt, který představilo Povodí Moravy, je připravený na průtok stoleté vody s tím, že toto opatření je finančně dosti nákladné a nese s sebou spoustu technických opatření, jež byla dodatečně doplněna projekční kanceláří. Naproti tomu my jsme jako obec představili variantní řešení pro Povodí Moravy ve fázi námětu. Na prvním jednání nám zástupci Povodí řekli, že se tím budou zabývat, teď ale tvrdí, že naše opatření bude poškozovat jiné vesnice. My chceme jednat hlavně o tom, že bychom vydali peníze z rozpočtu obce na koncept variantního řešení, které bude levnější a technicky méně náročné. Musíme celou věc probrat s Povodím Moravy, aby se to konečně posunulo dál.

Od ničivých záplav, které nečekaně udeřily loni v květnu, uplynul již téměř rok. Jste teď chráněni před velkou vodou více než tehdy? Jaká protipovodňová opatření se v Troubkách podařilo realizovat?
Tím základním bylo loni v létě dočasné navýšení terénu v lokalitě Závalí, kdy došlo k obnovení původní selské hráze. Toto opatření by nás mělo ochránit přibližně na povodeň z loňského roku. Do určité míry jsme tedy chráněni už nyní a společně s Povodím Moravy spolupracujeme i na vyčištění koryta pod jezy řeky Bečvy. Chystáme navíc opravu malého úseku zemního valu, který navazuje na ten současný. Tam totiž hrozí riziko vylití vody. Záleží ale na tom, jaká by voda byla. Pokud přijde povodeň, vždycky vás něco zaskočí. Nejste na ni připraveni nikdy. Člověk musí reagovat vždy jen na danou situaci.

Nemají lidé v Troubkách strach, že bude voda opět rychlejší než kroky Povodí Moravy?
Povodí nám zatím nedává žádnou jinou alternativu a těžko říci, jestli je to dobré. Lidé v obci mají strach, aby nepřišla větší povodeň než v roce 1997. Nemluvě o tom, že mají výhrady i k jednotlivým technickým opatřením. Obě strany teď musí zasednout za společný jednací stůl a říci, to je a to není reálné. Zda jsme schopni sehnat souhlasy vlastníků pozemků a jaké je nejlepší řešení. Pokud by se to nepodařilo, zbývá poslední možnost – vypsání obecního referenda. Ať lidé rozhodnou, co dál.

Jak je finančně nákladný vámi navrhovaný projekt a na kolik přijde ten Povodí Moravy?
Naše řešení je levnější, ale na přesný odhad si netroufám. U projektu Povodí Moravy se předběžně mluví o 200 milionech korun, je na něj ale možné získat evropskou dotaci.

Podařilo už se Troubkám odstranit následky loňských záplav?
Na obecním majetku určitě ano. Nejvíce byly zničeny škola a školka a obě budovy jsou už v pořádku. Uzavíráme také pojistnou událost na kulturním domě. Nejvíce škod bylo na komunikacích a velké finanční ztráty měli i lidé ze zaplavených domů. Všichni už ale bydlí, samozřejmě v různých podmínkách, a domy si postupně spravují.