Do kostela přišli hlavně starší lidé, mezi nimi i pozůstalí těch, kteří tehdy zemřeli.
„Pod troskami domu, který se zřítil, byla i moje maminka. Ta bydlela v nejhůře postižené části obce, v ulici Loučka. Pokoušeli jsme se ji zachránit, ale už bylo pozdě,“ řekl s pohnutím v hlase Alois Špalek.
Většinu obětí katastrofálních záplav znali dobře i manželé Lehcí.
„Na našem konci zemřeli rodiče jednoho z místních obyvatel. Přišli jsme sice o dům, ale nebyli jsme sami, těch lidí tady bylo podstatně více. Když náš dům spadl, odstěhovali jsme se jinam,“ řekla Anna Lehká.
„Člověk si vždycky touto dobou vzpomene, jaké to tady bylo předtím. Troubky jsou teď ale jiné, protože jsou v novotě. Nestěžujeme si, jsme tady spokojení,“ dodala.
Živé vzpomínky
Starosta Troubek Radek Brázda má na ničivou povodeň osobní vzpomínku.
„Nikdo tehdy nevěděl, co má dělat. U rodičů byla rozestavěná nástavba a sestra bydlela v sousední ulici, odkud se chtěla i s dcerkou dostat k nám. Bohužel to nezvládla a skončila u rodičů manžela. Události v noci tam ale byly dost dramatické, protože se barák začal sesouvat k zemi a oni po deskách přelezli na garáž, která byla z pevných materiálů. Tam přečkali až do ranních hodin. Vrtulníky začaly lidi ráno vytahovat z baráků, takže se jí naštěstí podařilo zachránit i s malou dcerkou,“ vylíčil.
Starosta Troubek Radek Brázda na vzpomínce na oběti povodně 1997 8. července 2022
On sám se dostal do bezpečí díky bratrancům, kteří je odvezli na člunu 8. července večer. „Na lodičce odvezli mě, rodiče a tetu s bratrancem na hřiště, odkud jsme se pak evakuovali,“ popsal.
Podle něj je pro místní obyvatele vzpomínka na ničivé povodně i po pětadvaceti letech živá.
„Za každým tím zmařeným životem je nějaký tragický příběh, který symbolizuje to, jak nečekaně a prudce povodeň do obce vtrhla. Nejhorší byla ta úplná tma, slyšeli jsme jen bučení krav z místního družstva. Nad ránem začaly praskat domy a po rozednění jsme spatřili tu obrovskou spoušť,“ vzpomněl.
Přestavba obce
Katastrofální záplavy obec se dvěma tisíci obyvateli zcela změnily.
„Tvář naší vesnice je dnes úplně jiná. Ulice Loučka, Na Dolách, Vrbí, K Záložně, což byla stará zástavba z konce 19. století, vzaly za své. Dnes jsou zde moderní ulice a domky. Hodně nám pomohl Český červený kříž, který stál za projektem malometrážního domku pro starší obyvatele, kteří přišli o dům. Lidé se chtěli vracet a spousta starších měla vidinu toho, že obec postaví bytovky a budou se sem moci nastěhovat, což se také stalo. Díky tomu obyvatel v Troubkách moc neubylo,“ konstatoval starosta.
Obec není ani po pětadvaceti letech chráněná proti velké vodě - s navrženými opatřeními Povodí Moravy totiž místní dlouho nesouhlasili. Navrženým opatřením ochrany je prstencové ohrázování.
„Máme schválený územní plán, ve kterém jsou protipovodňová opatření jako veřejně prospěšná stavba. Jednáme s vlastníky a vykupujeme pozemky. Řešíme také směny s těmi, kteří mají veliké zábory, protože aktivně hospodaří. V současné době nám zbývá dořešit 14 procent pozemků,“ uzavřel starosta.