VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Lipníku: Důležité je, aby všichni zastupitelé táhli za jeden provaz

Miloslav Přikryl je jedním z nejdéle sloužících starostů na Přerovsku a na radnici v Lipníku nad Bečvou už „vládne“ čtvrté volební období. Jako bývalý přednosta Okresního úřadu v Přerově ale dodnes vnímá jako nejcennější životní lekci katastrofální záplavy roce 1997, kdy koordinoval záchranné práce a pomáhal s obnovou zpustošeného regionu.

18.9.2018
SDÍLEJ:

Starosta města Lipník nad Bečvou Miloslav Přikryl ve své kancelářiFoto: DENÍK/Tomáš Krejčiřík

Troubky, srovnané se zemí, Přerov pod vodou. Jako přednosta Okresního úřadu v Přerově jste musel v 1997 organizovat evakuaci stovek lidí, komunikovat s velením armády, vládou, starosty poničených obcí i hasiči. Po opadnutí vody vás čekal další nelehký úkol - obnova infrastruktury a návrat k normálnímu životu. Co vám tato zkušenost dala?
Do funkce přednosty Okresního úřadu v Přerově jsem nastoupil v roce 1993 poměrně mladý a povodně, které přišly o čtyři roky později, pro mě byly největší školou života. Překvapilo mě, že okamžitě, hned a v podstatě všichni, kdo mohli, pomáhali. Kromě Troubek, které byly srovnány se zemí, a pod troskami domů zahynulo devět lidí, byla zcela vyřazena infrastruktura v Přerově i Hranicích.
Pro lidi byl tehdy největší problém zajistit pitnou vodu, aby nedošlo k epidemii. Pod vodou se ocitly všechny důležité komunikace, tedy silnice první třídy. Život byl neskutečně rychle paralyzován, protože byly zaplaveny banky i obchody s potravinami. Pozitivně ještě dnes vnímám okamžité semknutí lidí a pomoc těch, kteří nebyli postiženi povodněmi, těm, kterým voda sebrala všechno. S ohledem na dnešní dobu ale musím říci, že státní správa byla řízena úplně jinak - z centra, tedy z vlády. I vztahy mezi starosty, okresním úřadem a vedoucími pracovníky byly na osobní bázi a přátelské úrovni. S méně finančními prostředky se toho dokázalo poměrně hodně. Dnešní doba je pochopitelně jiná, převratná, technologická, a život si možná až příliš komplikujeme.


Řada starostů obcí na řízení okresy dodnes vzpomíná v dobrém, protože kraj na jejich požadavky často neslyší. Jak to vnímáte vy?
Nechci se nikoho dotknout, ale jsem pořád zastáncem okresů a okresních úřadů, protože to byla správní jednotka pro výkon státní správy tak akorát velká na to, aby se dala obsáhnout. Navíc vláda jako exekutiva měla v každém okrese přednostu, který jí byl přímo podřízen. Měl s ní tedy kontakt, zatímco dnes už se děje tento kontakt zprostředkovaně přes krajské nebo městské úřady na obcích s rozšířenou působností. Už je to tedy přenesený výkon státní správy a komunikace je složitější.

Jako starosta působíte na radnici v Lipníku už čtvrté volební období, tedy šestnáct let. Proč jste se vlastně rozhodl jít do komunální politiky?
V Lipníku jsem se narodil a žiji zde celý svůj profesní i soukromý život. Záleží mi tedy na tom, jak se na život ve městě dívají lidé. Lipník je malé, nechci říct provinční město, které má necelých devět tisíc obyvatel. Lidé odsud hodně dojíždějí do zaměstnání do větších měst - Přerova, Olomouce nebo Hranic. Navíc se dnes vzdálenosti zkracují, takže začínají dojíždět i do Ostravy nebo Brna. Snažíme se z Lipníku udělat dobré místo k žití, aby se jim tu dobře bydlelo a měli blízko do přírody. Už před dvaceti lety, když jsme šli poprvé do voleb, jsme vybírali osobnosti, které toho ve svém profesním životě hodně dokázaly a nejsou na veřejné správě závislé, nepracují v ní a mají většinou soukromá povolání nebo firmy. Dá se tedy předpokládat, že je jejich pohled objektivní. Pětkrát jsme vyhráli volby, ale poprvé jsme neobsazovali funkci starosty a byli pouze členy městské rady.

Co se podařilo?

Když jste přebíral úřad po svém předchůdci, měl jste jasnou vizi toho, jak by měl Lipník za dvacet let vypadat?
Město jsem převzal ve stavu úměrném době. Měl jsem svou vizi a vždycky mi záleželo na tom, aby s ní souhlasili všichni členové zastupitelstva. Po všechna čtyři volební období jsme měli velmi podobnou, ne-li stejnou vizi v zastupitelstvu města, takže se věci lépe prosazovaly. Podařilo se nám zrealizovat infrastrukturní projekty, revitalizaci a rekonstrukci městské památkové rezervace, památkových objektů, ale i zámku se všemi vybydlenými objekty, kde jsou dnes galerie, společenské místnosti nebo kavárny. Provedli jsme opravy komunikací a chodníků a důležitá byla i změna organizace dopravy - podařilo se prosadit výstavbu obchvatu Lipníku a změnit nebezpečnou křižovatku Na Horecku. A pak jsme prosadili i věci, které lidi potřebují, aby se jim ve městě dobře žilo - nový kulturní dům Echo nebo novou sportovní halu.

Na který z projektů jste vy osobně nejvíce pyšný?
Úplně nejvíce asi na to, že za těch šestnáct let spolu v zastupitelstvu všichni spolupracují, jsou schopni jít si po zasedání sednout třeba na pivo, nebo si dát večeři, a vnímat problémy stejným nebo podobným způsobem. Myslím si, že pro komunální politiku je to nejdůležitější věc.

Ve srovnání s Přerovem jste v oblasti dopravy vždy o krok napřed. Zatímco stavba dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem běží na plné obrátky, navazující úsek Říkovice - Přerov stojí kvůli námitkám ekologických aktivistů Děti Země. Kdybyste měl jednat s Dětmi Země, co byste udělal?
Podle mě to není jen problém D1, tedy stavby z Říkovic do Přerova. Myslím si, že u dopravní infrastruktury jde o absolutní selhání státu po celé období třiceti let. Protože nemluvíme jen o dokončení D1 Říkovice - Přerov a Přerov - Lipník, ale i o dálnici Hulín - Fryšták, o dálničním obchvatu Prahy nebo třeba dálnici z Brna do Vídně. Myslím, že si neděláme dobré renomé v Evropě, protože se o problémech více mluví, než se konkrétně řeší. Už od devadesátých let říkám, že potřebujeme takový zákon na dopravní infrastrukturu nebo liniové stavby, jaký mají v Německu. Uběhlo téměř třicet let a zákon není. Myslím si tedy, že je to v první řadě selhání státu.

O setkání s prezidenty

Byl jste v minulých letech téměř u všech návštěv hlav státu v Lipníku nad Bečvou. Na které nejraději vzpomínáte?
Prvním prezidentem, který navštívil naše město, byl v roce 1946 doktor Edvard Beneš. Toho jsem ale nemohl zažít, protože jsem ještě nebyl na světě. Velký dojem ve mně zanechal prezident Václav Havel, který sice nebyl oficiálně v Lipníku, ale zastavil se při své cestě přes naše město v kasárnách coby vrchní velitel ozbrojených sil. Velmi dobrý dojem zanechal na spoluobčany i Václav Klaus, který navštívil město Lipník několikrát, ale ve funkci prezidenta dvakrát. Prezident Miloš Zeman byl v Lipníku jednou, loni v listopadu.

Jaké vize byste chtěl ve městě prosadit v příštím období, pokud zase uspějete?
Chtěl bych na prvním místě dosáhnout toho, aby všichni zastupitelé táhli za jeden provaz a měli podobné světýlko v tunelu. To je totiž nejdůležitější a bez toho nic nedokážete. Samozřejmě je důležité pokračovat v dokončení oprav místních komunikací, jak silnic, tak chodníků - a to nejen v Lipníku, ale i všech místních částech. K dalším projektům patří revitalizace místního koupaliště, a protože už nepotřebujeme tolik tvrdých infrastrukturních projektů, chtěli bychom vylepšovat společenský a kulturní život ve městě pro všechny generace - děti, mládež, ale i střední generaci a seniory.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 19 000 Kč Účetní všeobecní Všeobecní účetní, administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: administrativní práce - fakturace, sklady, mzdy. Pracoviště: Kotrla a.s. 02, Potštátská, č.p. 611, 753 01 Hranice 1. Informace: Jiří Bartoň, +420 777 711 559. Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 16 000 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha vstřikovacích lisů na výrobu plastů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, obsluha vstřikovacích lisů; práce s plastovými výlisky; vizuální kontrola, , Nabízíme:, možnost výkonu práce i ve dvousměnném provozu (po vzájemné dohodě), , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - Ing. Bronoslav Macháň:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: bmachan@e-technikas.cz;, - telefonicky na čísle 725 601 842;, - osobně (v pracovní dny 06,00 - 14,00hod.) na adrese: E-TECHNIK s.r.o., Milotice nad Bečvou č.p. 96, 753 67 Milotice nad Bečvou. Pracoviště: E-technik s.r.o., 753 67 Milotice nad Bečvou. Informace: Bronislav Macháň, +420 725 601 842. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadavky:, ochotu pracovat ve vícesměnném provozu; praxe na obdobné pozici výhodou; orientace ve strojírenské výkresové dokumentaci výhodou, , Náplň práce:, pomocné práce ve výrobě; duplicitní práce na stroji; broušení; jednoduché montážní práce; navěšování a čištění na lakovně, , Nabízíme:, zajímavou práci ve stabilní zahraniční firmě; zvyšování kvalifikace a vzdělávací kurzy; závodní stravování; , , Zájemci se mohou hlásit:, - prvotní kontakt je zaslání (předložení) životopisu (CV) na e-mail: ivana.sotkovska@ssi-schaefer.com, V případě zájmu je možné vyplnění dotazníku i na https://ssischaefer.jobs.cz., , Místo výkonu práce: SSI Schäfer s.r.o., Tovární č.p. 325, 753 01 Hranice 1. Pracoviště: Ssi schäfer s.r.o., Tovární, č.p. 325, 753 01 Hranice 1. Informace: Ivana Šotkovská, +420 581 820 211. Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 500 Kč Montéři suchých staveb Montér sádrokartonů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 22500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, fyzická zdatnost, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: sapemad.stavby@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 17,00hod.) na čísle 702 039 323 - paní Petra Novotná. Pracoviště: Sapemad stavby s.r.o., tř. Gen. Janouška, č.p. 2688, 750 02 Přerov 2. Informace: Petra Novotná, +420 702 039 323.

Lucie Zatloukalová
2

Zlepšujeme se zápas od zápasu, říká nahrávačka Zatloukalová

Videosouhrn 20.–21. října 2018

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Kozlovice sahaly po skalpu lídra. Nakonec braly bod

Teprve potřetí v sezoně fotbalisté Nového Jičína ztratili body. Lídr divize E v Kozlovicích remizoval 2:2 a nakonec byl rád, že ustál závěrečný tlak a velké šance domácích.

Zubřice skvěle otočily proti Frýdku a jsou čtvrté

Potřetí v řadě si přerovské volejbalistky vychutnávaly pocit vítězství. Kromě prvního setu v sobotu nedaly doma šanci Frýdku-Místku a po výhře 3:1 na sety se posunuly na krásné čtvrté místo extraligové tabulky.

Oslabení Zubři dostali v Jihlavě bůra. Navíc možná přišli o gólmana

Do druhé čtvrtiny základní části Chance ligy vstoupili přerovští hokejisté vysokou prohrou 0:5 na ledě jihlavské Dukly. Zubrům zlomily vaz dva slepené góly v první třetině, špatný vstup do prostředního dějství, ale také početná marodka. V tabulce tak klesli na čtvrté místo.

Podepsáno. Koaliční dohoda v Přerově je na světě

Koaliční dohodu o povolební spolupráci podepsali v pátek v Přerově lídři tří subjektů - hnutí ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09. Obsahuje konkrétní body, na které by se chtěla budoucí radniční koalice zaměřit. Prioritou je doprava a dokončení strategických staveb, které ulehčí řidičům i životnímu prostředí.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT