Mýdla, svíčky, ale také třeba šátky, trička či bižuterie lákají kolemjdoucí, aby se na chvíli zastavili. A kdo chce, může s přítomnými dobrovolníky zapříst třeba i rozhovor na téma, co ho trápí a kde by mohl hledat pomoc.

„Jde nám hlavně o to, aby se lidé zbavili předsudků, které bývají spojeny s duševním onemocněním. A také o informovanost, o propojení se společností,“ říká Hana Košutová, která pracuje v Psychosociálním centru a zároveň je dobrovolnicí obecně prospěšné společnosti Duševní zdraví, která je hlavním pořadatelem akce.

Druhý stan nabízí příjemné posezení a slouží zároveň i jako čajovna. Pohodová atmosféra, jaká v něm i přes nepříliš optimistické podzimní počasí panuje, přímo vybízí k tomu, aby se člověk zbavil ostychu a nechal si poradit s věcmi, které sám nezvládá.

„Ona ta klasická cesta, kdy se musí jít nejprve k obvodnímu lékaři, pak ke specialistovi, je docela složitá. Tady máme možnost ji zkrátit,“ uvádí psycholožka Blanka Rektorová. Zatímco některé lidi přilákají pestré rukodělné výrobky z výtvarných a terapeutických dílen, jiní přicházejí na tuto akci cíleně.

V Přerově jde již o čtvrtý ročník Týdne pro duševní zdraví. Pro zájemce je otevřeno od osmi do sedmnácti hodin, v pátek pouze do šestnácti hodin.

Stany duševního zdraví v Přerově