Událost se stala 11. června 2010 ve jedenáct hodin v noci.Předávání nejvyšších záchranářských ocenění - Čestmír Stavinoha získal Stříbrný Záchranářský záslužný kříž

„Museli jsme počkat až se rozední, strom ležel přímo na sondě a nešlo se k němu dostat. Pamatuji si, že tam byl strašný hluk, museli jsem se střídat – bylo nás tam asi čtyřicet," vzpomíná si. Situaci dostali pod kontrolu ve dvě hodiny odpoledne.

Neustále unikající plyn ohrožoval všechny účastněné.

„Pokud by se zavadilo klíčem, nebo třeba kamenem, mohla vylétnou jiskra a to bychom mohli chytnout. Všechno se musí opatrně, proto při zásahu používáme nejiskřící klíče z bronzu," dodává.

Báňským záchranářem je od roku 1986 a nyní pracuje ve funkci četaře na zásobníku Lobodice. Zásah v roce 2010 dodnes považuje za nejnebezpečnější, kterého se účastnil.

Růžové to ale nebylo ani v roce 1997.

„V pondělí jsem jel z práce dřív, tady na zásobníku jsem pracoval jako mistr údržby a můj vedoucí mě poslal domů, protože stoupala voda. Druhý den ráno jsem měl mít službu 24 hodin. Do práce jsem se nakonec dostavil za čtrnáct dní – sám jsem měl v domě vodu," říká Čestmír Stavinoha. Jeho dům naštěstí povodeň ustál.

Nicméně doufá, že v aktivní službě už ho podobné katastrofy nezastihnou. 

SOUVISEJÍCÍ: Zásobník plynu v Lobodicích slouží už 50 let, teď tam ocenili záchranáře