Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen 1968: Stavěl se okupantům, jeho útvar byl rozehnán

Přerov -Srpnové události, které se odehrály před čtyřiceti lety, zamávaly s osudy řady lidí. Život naruby převrátily i Milanu Svobodovi.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Bývalý velitel leteckého útvaru bránil ruským okupantům, aby obsadili bochořské letiště. Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Jako tehdejší velitel leteckého útvaru v Přerově byl přímým svědkem invaze vojsk Varšavské smlouvy.

Nezvaným hostům se však stavěl na odpor. Důsledky si za to nesl po celý zbytek života. Jeho letecký útvar byl rozpuštěn a Svoboda byl z armády zcela vyloučen. Skončil jako opravář aut.

„Když si vzpomenu na srpen roku 1968, jako první se mi vybavuje jedna dodnes známá písnička a rozhlasové komentáře těchto událostí v podání Kamily Moučkové. Ještě teď, když si tyto dvě záležitosti vybavím, mi běhá mráz po zádech,“ zavzpomínal osmdesátiletý Milan Svoboda.

V roce 1968 byl velitelem 10. protiradiotechnického leteckého oddílu, který působil jak v Želatovských kasárnách, tak na letišti v Bochoři. Události, které se odehrály v osudný den 21. srpna, si vybavuje dodnes zřetelně.

„Kolem půlnoci mě vzbudil telefon na nočním stolku a bylo mi řečeno, abych se okamžitě dostavil do kasáren, kde byl vyhlášen poplach. Vzápětí se dostavili i ostatní moji kolegové. Během noci jsme dostali dálnopisem od ministra obrany rozkaz, abychom se ruským vojskům nestavěli na odpor,“ shrnul průběh noci z 21. na 22. srpen tehdejší velitel, který však rozkaz „shora“ neuposlechl.

„Zabarikádovali jsme vstupy jak v kasárnách, tak na letišti. Domluvili jsme se, že budeme na letišti na oko provádět údržbu, abychom zabránili vstupu okupantů. Na letištní plochu jsme vynesli veškerý materiál a prováděli jsme opravu letištní plochy. Všichni jsme byli zajedno, že okupantům jen tak nepodlehneme. Provázela nás velká euforie a představovali jsme si, že přijde nějaká pomoc ze Západu,“ popsal tehdejší atmosféru Svoboda.

Odezva za to, že ruským vojskům házel „klacky pod nohy“, však na sebe nenechala dlouho čekat.

„Volal mi velitel, co na letišti provádíme, když rozkaz zněl jasně - nebránit ruským jednotkám ve vstupu. Už se mu totiž donesla informace o tom, že blokujeme letiště a ruským vojskům tak hrozí, že se nebudou moci dostat ke svým zásobám. Ty měli v rámci dohod na letišti připraveny,“ vysvětlil Svoboda s tehdejší hodností podplukovníka.

Třetí den od vstupu vojsk na naše území se podařilo ruským jednotkám vniknout na letiště v Bochoři. „Dostali jsme rozkaz, abychom dovnitř vpustili sovětský tankový pluk, který přijížděl od Uherského Hradiště,“ vysvětlil Svoboda a dodal, že okupanti pak na letišti působili zhruba dva týdny.

Po tuto dobu sovětští vojáci neustále sledovali příslušníky leteckých útvarů, ale jinak se snažili chovat docela přátelsky. Zato, že okupanty nečekal s otevřenou náručí, byl Milan Svoboda zanedlouho potrestán.

„Náš útvar byl označen jako kontrarevoluční a byl proto rozpuštěn. Byli jsme rozehnáni po celé republice. Zároveň probíhaly stranické prověrky. Ti, kteří byli špatně politicky hodnoceni, byli prohlášeni za kontrarevolucionáře a byli propuštěni do civilu,“ vzpomněl bývalý velitel.

„Kromě toho nás bylo pět z Přerova zařazeno do akce zvané Norbert. Chystali pro nás koncentrační tábory, ale to jsme se dozvěděli až po roce 1989,“ řekl Svoboda, který armádu musel opustit v roce 1970.

Nesměl vykonávat nic jiného než dělnickou profesi. „Šel jsem tedy pracovat jako automechanik,“ svěřil se bývalý velitel útvaru.

Srpnové události měly však dopad také na jeho rodinu. Svobodovy dcery nesměly studovat vysokou školu. „Protože dvě starší byly vynikající gymnastky, tak je alespoň vzali na střední pedagogickou školu,“ dodal otec tří dcer.

Milan Svoboda se rehabilitace dočkal po revoluci v roce 1989. A jak sám říká, s osudem, který ho potkal, se dávno vyrovnal. „Nic jiného mi ani nezbývalo,“ dodal Milan Svoboda, který je členem Československé obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu, Svazu československých letců, Vojenského sdružení rehabilitovaných a Svazu důstojníků a praporčíků Armády ČR.

Autor: Dagmar Rozkošná

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chodec neměl v mlze reflexní prvky, srazilo ho auto

Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově
21

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

V Hranicích se představily nové elektrobusy. Podívejte se

Představení nových elektrobusů, které mají městu Hranice zajistit čistší ovzduší a ekologičtější dopravu, proběhlo na Masarykově náměstí ve čtvrtek 19. října. Mimo představení nových vozidel byly k vidění i elektrická auta nebo starý autobus.

Dluhonské mosty čeká výměna, uzavřou je už za tři týdny

Omezení pro řidiče, ale i zaměstnance firem v bezprostřední blízkosti staveniště bude znamenat náročná výměna dvou mostů nad železniční tratí v Dluhonské ulici v Přerově. Mosty se uzavřou už za tři týdny - přesně šestého listopadu. Firma má na zhotovení díla šestapadesát týdnů.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení