Jedenadvacetiletá žena jela v noci na pátek v osobním vozidle audi směrem od Kojetína do Chropyně. Projela levotočivou zatáčku a z Chropyňského lesíku jí nečekaně vyběhl do cesty srnec. „Došlo ke střetu s pravou přední stranou vozidla a poté byl srnec odhozen do pravé příkopy,“ popsala nehodu tisková mluvčí přerovské policie Olga Polanská.

Většinou se srážky se zvěří odehrávají podle podobného scénáře. V tomto případě byl mrtvý srnec vyčíslen na tři tisíce korun, oprava vozidla bude stát kolem desíti tisíc. „Za celý loňský rok jsme měli z Přerovska hlášeno pětapadesát pojistných událostí, jež měli souvislost se sraženou zvěří,“ potvrdil tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek skutečnost, že se v noci na pátek nestalo nic mimořádného.

„V sobotu 12. června jsem cestou na kole v úseku mezi Tovačovem a Přerovem napočítal pět přejetých zajíců, stejný počet ježků a tři kočky,“ podělil se s Deníkem o nedávnou zkušenost Miroslav Pořízek z Tovačova. „Mnoho takových případů by se vůbec nemuselo stát, pokud by řidiči dodržovali předpisy a chovali se ohleduplně nejen k dalším účastníkům silničního provozu, ale i ke zvířatům,“ dodal.

Ke zraněné nebo usmrcené zvěři volají vždy policisté hospodáře mysliveckého sdružení, v jehož revíru se nehoda stala. Ten zvíře prohlédne a posoudí, jestli je ještě vhodné ke zkrmení nebo rovnou k odvozu do kafilerky. Zraněné zvíře se pak musí zpravidla nechat utratit. „Většinou za to řidiči ani nemohou,“ zastal se jich Karel Hlobil z Veselíčka, který je členem mysliveckého spolku. „Pokud zvíře vyběhne z lesa těsně před autem, tak se dá srážce jen dost těžko zabránit,“ vysvětlil.

Podle jeho zkušeností končí většinou pod koly aut srnky a zajíci. Mnohem častěji než dvoustopá vozidla jim prý ale krátí život motorky. „A turisté, kteří se v lese neumějí chovat, je také docela stresují,“ uzavřel Hlobil s tím, že zraněná nebo usmrcená zvěř připadá po srážce s vozidlem příslušnému mysliveckému sdružení na základě zákona.