Podle mnohých politiků se jedná o rozporuplný materiál a není proto překvapením, že se jeho schválení neobešlo bez emotivní debaty.

Mimořádnou dotaci ve výši 3,1 milionu korun Sportovnímu klubu (SK) Přerov schválili zastupitelé již v lednu. Klub nově požádal o navýšení ve výši 3,2 milionu korun, celkem tedy získá od města 6,3 milionu korun na opravy. Vysoutěžené investiční výdaje na náročný projekt činí 11,7 milionu korun, zbylých 5,4 milionu korun bude klub čerpat z dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

SK Přerov již před nedávnem získal od Olomouckého kraje půlmilionovou dotaci, kterou použil na zahájení realizace stavebních prací. Další půl milion z vlastních zdrojů investoval do přípravných a projektových prací.

V rámci projektu „Přístavba, nástavba a stavební úpravy zázemí Sportovního klubu Přerov" dojde kromě částečné rekonstrukce také k přístavbě buněk.

Areál ke svým sportovním aktivitám využívají stovky dětí a členů různých organizací. „Klub dostal v minulosti od města poměrně velké množství finančních prostředků a částkou 6,3 milionu korun se navýší. Sportovní kluby, které nehrají extraligy a nemají sponzory, nejsou schopni bez těchto peněz dlouhodobě fungovat," zmínil Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova).

Navrhli získání předkupního práva

Město by tak podle něj mělo mít možnost rozhodnout, zda by areál v budoucnu nekoupilo. Vyhnulo by se tak obavám o skoupení plochy jinými zájemci, kteří by sportoviště nemuseli zanechat. Radek Pospíšilík proto navrhl usnesení, kterým by město na získalo předkupní právo.

„Zajistíme naše peníze, které do areálu budeme dále investovat. Do předkupního práva by spadal pozemek, na kterém je sportoviště, ne samotná budova," vysvětlil.

Žádost o dotaci předložil zastupitel a prezident SK Přerov Michal Chromec (ČSSD). „Celý srpen jsem komunikoval se zastupiteli, kterým jsem adresoval žádost o podporu. Termín z ministerstva nám byl prodloužen na 5. září, bez podpory bych o dotaci nežádal. V areálu již začaly přípravné práce na stavbě," uvedl.

Přispět či nepřispět nemalou částkou na akci, která je ve veřejném zájmu. Před takovým úkolem stáli v pondělí zastupitelé. „Rozhodnutí rozděluje nejen nás zastupitele napříč politický spektrem, ale i veřejnost. Všichni si uvědomujeme, že Přerov má celou řadu jiných palčivých problémů, ale budu hlasovat pro schválení dotace," konstatoval Petr Hermély (Nezávislí).

Nastínili sporné body

Podporu projektu vyjádřili také Ludmila Tomaníková (KSČM), Jiří Kohout (SpP) či Petr Kouba (ODS). Opačného názoru byl stejně jako při lednovém projednávání Marek Dostál (ODS). „Vím, že oprava je nutná. Nebylo by ale levnější areál opravit za menší peníze a bez dotace? Odbor ekonomiky návrh nedoporučil, přesto materiál dáváme ke schválení. Jaké bude využití šaten? Žáci škol, kteří areál využívají, nikdy nedostali možnost použít šatnu nebo sprchu," nastínil hned několik sporných bodů.

Změny v provozu po rekonstrukci zázemí budou nutné. „Určitě tam nastane jiný režim, bude tam muset být správce a zvýší se úhrada za využití prostorů, jinak to nepůjde. Sociální zařízení jsou v takovém stavu, že kdyby hygienická služba pracovala tak, jak má, tak to zavře. Současný stav uráží civilizační úroveň tohoto národa," zdůraznil ve své řeči Michal Chromec.

Dotace včetně bodu o předkupní smlouvě byla schválena, pro zvedlo ruku dvacet tři z jednatřiceti přítomných zastupitelů.