„Hlavními body programu tří valných hromad - společnosti Teplo, Sportoviště Přerov a Technické služby - byly změny ve statutárních orgánech, protože po komunálních volbách se tyto pozice logicky mění. Máme novou radu i zastupitelstvo, takže i nové nominanty a členy dozorčích a statutárních orgánů,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

V městské společnosti Teplo dojde od 1. února příštího roku ke změně na pozici ředitele, protože dlouholetý šéf Jaroslav Klvač odchází do důchodu. Podle primátora proběhlo na tuto funkci výběrové řízení, které vyhrál Filip Černý. Ten je dnes zastupitelem za hnutí ANO.

„Společnost Teplo je v perfektní kondici a dohodli jsme na příští rok velmi výhodnou cenu tepla. Zdražovat se bohužel musí, ale jen o patnáct procent, což je ve srovnání s jinými městy opravdu zlomek,“ konstatoval Petr Vrána, který zůstává i nadále předsedou představenstva.

Ilustrační foto
V Přerově zdraží voda i teplo

Střídání stráží nastalo ve vedení Sportoviště Přerov, které provozuje plavecký areál a zimní stadion. Novým jednatelem se stal Petr Kouba, bývalý náměstek primátora a dnes radní za ODS. Ve funkci nahradí Jaroslava Hýzla, který byl odvolán, protože už nebyl zvolen do zastupitelstva. Kouba měl ve své gesci sport i jako náměstek primátora.

„Co se týče vizí na rok 2023, je pro nás zásadní zachovat otevřenost sportovišť pro veřejnost, a to s ohledem na ceny energií a jejich dopad na vstupné. Doufáme, že na bazénu udržíme cenu, která je pro občany příznivá. K menšímu zdražení sice dojde, ale nebude tak významné, jak někteří očekávají,“ řekl nový jednatel Sportoviště Přerov Petr Kouba.

„Čeká nás významná investice do výměny a rekonstrukce bazénové vany, která si vyžádá omezení provozu pro návštěvníky. Předpokládáme, že k této opravě dojde v letních měsících tak, aby ji veřejnost pocítila co nejméně,“ nastínil Kouba.

Ve zchátralé budově bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově má vzniknout nové sídlo magistrátu.
Přerov koupí za 10 milionů patro v bývalém Emosu. Bude mu pak patřit celá budova

Personální změna nastala i ve vedení Technických služeb, kde se stal novým jednatelem bývalý primátor Petr Měřínský za hnutí ANO. V pozici ředitele zůstává Bohumír Střelec, dlouholetý jednatel společnosti.

„Naším velkým úkolem je připravit se na změnu zákona o skládkování, což je asi největší výzva, do které teď jdeme,“ přiblížil Petr Měřínský. Ten je podle svých slov spokojený s fungováním technických služeb i s tím, jak plní zadání města. Žádné razantní změny po svém zvolení nechystá.

Opozice: Rozdávají se trafiky

Změny ve vedení městských společností ale kritizovala na pondělním jednání zastupitelstva opozice. Podle zastupitele Jana Horkého (Společně pro Přerov) není vhodná doba na to, aby se rozdávaly politické trafiky.

„To, že se po volbách mění obsazení zástupců v městských společnostech, je celkem běžná věc. Utváření nového místa v případě technických služeb ale považujeme za evidentní politickou trafiku. Bohumír Střelec vykonává svou funkci zodpovědně už osmým rokem a snaha dosadit na pozici jednatele bývalého primátora nás bude stát zbytečně statisíce ročně,“ uvedl Jan Horký.

Bývalý hotel Strojař v Přerově, září 2021
Referendum o Strojaři zastupitelé nepodpořili, opozice se nevzdává

Primátor Petr Vrána (ANO) si to ale nemyslí.

„Někdo to může nazvat trafikou, ale podotkl bych, že jednatel technických služeb ručí celým svým majetkem. Je to firma, která má rozpočet v řádech desítek milionů korun a jednatel, který ručí majetkem, musí být adekvátně ohodnocen,“ uzavřel.