„Pro starší lidi je vzdálenost zastávky od pečovatelského domu příliš velká. V této části města je hustý provoz a navíc je přechod pro chodce v zatáčce. Pro seniory je to dost nebezpečné,“ vysvětlila jedna z iniciátorek petice za přemístění zastávky Jindřiška Hubková, která v pečovatelském domě bydlí.

Lidé prý sepsali petici už dvakrát a podařilo se jim posbírat nejen podpisy od obyvatel pečovatelského domu, ale také od jiných lidí z Předmostí.

„Před třemi lety na to byly peníze a souhlasil s tím i dopravce. Město ale tehdy nepovolilo přemístění zastávky, protože by kvůli tomu bylo nutné vykácet stromy,“ podotkla důchodkyně.

Antipetice

Kromě petice za přemístění zastávky přistála nyní na stole úředníků magistrátu také „antipetice“ od jiných obyvatel Předmostí, kteří naopak s takovým řešením nesouhlasí.

„Na město přišly dva podněty. Jedna petice pro zřízení zastávky v ulici Sportovní v Předmostí, která byla od obyvatel nedalekého Domu s pečovatelskou službou. Druhá pak proti zřízení zastávky,“ potvrdila Lenka Chalupová, vedoucí oddělení komunikace přerovského magistrátu.

Argumenty proti

Otázkou prý bylo, zda je zřízení zastávky jedné linky městské hromadné dopravy dvě stě metrů před jinou, u níž zastavují hned dvě linky autobusů, nezbytné.

„Odbor sociálních věcí a školství zřízení této zastávky nedoporučil. Důvodem byl fakt, že dostupnost městské hromadné dopravy pro obyvatele pečovatelského domu v Předmostí je srovnatelná s ostatními zařízeními tohoto typu v Přerově,“ vysvětlila.

Další argument proti přemístění byl ekonomického rázu.

„Zbudování další zastávky by město přišlo zhruba na tři čtvrtě milionu korun. Vzhledem k tomu, že jen dvě stě metrů od této zastávky je další, nepovažovali jsme stavbu nové zastávky za rozumné řešení. Rada města proto záměr neschválila,“ uvedl náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Proti přemístění se prý ohradil i osadní výbor místní části Předmostí, a to s ohledem na finanční náročnost investice.

„Zřízení zastávky by bylo technicky náročné, protože v této části je úzká vozovka,“ doplnil také náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

Senioři neházejí flintu do žita

Obyvatelé pečovatelského domu své snahy přesto nevzdávají.

„Oni si nedokážou představit, jak náročné to pro naše důchodce je. Musejí do kopce a přes hlavní frekventovanou cestu, kudy pořád projíždějí auta. Kde je nějaká úcta ke stáří?“ posteskla si obyvatelka pečovatelského domu Jindřiška Hubková.