Co je hlavním důvodem?

Plány akcionářů na vybudování letiště se smíšeným provozem překazilo nejen zrušení vrtulníkové základny, ale čárou přes rozpočet bylo i neposkytnutí půlmiliardové evropské dotace.

Společnost Regionální letiště Přerov vznikla před pěti lety a jejím cílem bylo uchovat a rozšířit civilní provoz na letišti tak, aby se stalo křižovatkou nákladní i osobní dopravy se středoevropským významem.

Olomoucký, Zlínský kraj a město Přerov do své vize společně investovaly desítky milionů korun.

Akcionáři totiž doufali, že se jim na projekt podaří získat evropskou dotaci – slibovaná půl miliarda z Bruselu ale nakonec putovala jinam.

Smělý projekt definitivně pohřbilo zrušení vrtulníkové základny.

Novým provozovatelem letiště se stal státní podnik Letecké opravárenské závody Malešice.

Útlumový režim a vypořádání majetku

„Akciová společnost byla založena za účelem provozování civilního letiště v součinnosti s armádou a v návaznosti na dotaci půl miliardy korun z Evropské unie, která ale byla zamítnuta," nastínil olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

„V této podobě, kdy už ani nemá licenci na provozování letů, a ta byla převedena na LOM, přestala mít pro akcionáře význam a přidanou hodnotu," doplnil.

Akcionáři podle něj rozhodli o postupném ukončení činnosti minulý měsíc.

„Dohodli jsme se, že zahájíme útlumový režim, to znamená, že se připraví finanční podklady, a provede návrh na vypořádání majetku," řekl.

Hejtman: Význam letiště je pro region enormní

Zánik Regionálního letiště Přerov ale neznamená, že se kraj o další využití areálu přestane zajímat.

„Je potřeba říci, že význam letiště je pro rozvoj regionu enormní – a to jak kvůli napojení na železniční uzel Přerov, tak v budoucnu i na dálnici D1. Máme zde pozemky, které jsou ve vlastnictví kraje, a chceme si nechat nějaký vliv na tuto lokalitu, abychom byli schopni zasahovat do toho, co zde bude či nebude," konstatoval.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), jenž stál u zrodu společnosti, navrhoval její postupné utlumení.

„Stále nevíme, co s letištěm v budoucnu bude. Proto jsem minulý týden zaslal dopis na ministerstvo obrany s tím, že chci znát dlouhodobý záměr armády a LOM Praha na jeho využití," zdůraznil primátor.

Největší suma za výplaty a odstupné

K zániku Regionálního letiště Přerov dojde ke konci letošního roku.

„Pokud společnost nic nevytváří, tak nevidím důvod, proč to natahovat," myslí si primátor.

Společnost původně zaměstnávala čtyři lidi, od 1. dubna zůstali jen tři. Až do konce v ní budou působit dva pracovníci.

Postupné ukončení společnosti přijde na 2,5 milionů korun, z toho největší částku představují výplaty zaměstnanců a jejich odstupné.