„Po pečlivém vyhodnocení budoucích možností pro svou slévárnu v Přerově v České republice se společnost Metso rozhodla ukončit provoz v tomto závodě. Důvodem rozhodnutí jsou zásadní změny v tržním prostředí, které negativně ovlivnily konkurenceschopnost slévárny,“ vysvětlují zástupci vedení firmy.

Provoz ve slévárně bude ukončen během druhého čtvrtletí roku 2024

Z výroční zprávy Metso Czech Republic vyplývá, že slévárna kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následným sankcím ukončila dodávky na ruský trh, který patřil mezi hlavní odbytiště. V důsledku sankčních opatření došlo k postupnému ukončení výrobních aktivit pro tento nejvýznamnější trh společnosti. Na hospodaření přerovské slévárny měly negativní vliv také rostoucí ceny elektřiny a plynu i vstupních surovin.

Stavebníci v pondělí s pomocí speciálního jeřábu osazovali na silniční estakádu přes řeku Bečvu u Prechezy, která je nejnáročnější stavbou úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, poslední a nejtěžší nosník .
Přerov: Stavba estakády na D1 pokročila, speciální jeřáb osadil nejtěžší nosník

„V loňském roce jsme vyhodnotili budoucnost naší přerovské slévárny jako součásti globální dodavatelské sítě společnosti Metso a na základě identifikovaných opatření ke zlepšení konkurenceschopnosti jsme se rozhodli v provozu pokračovat. Bohužel, i přes mnohé snahy, změny v tržním prostředí spolu s vyhodnocením nezbytných investic potřebných pro stárnoucí zařízení naznačují, že uzavření slévárny je nyní jedinou možnou alternativou. Velmi si vážíme našich zaměstnanců v Přerově a chceme jim poděkovat za jejich úsilí a odhodlání sloužit našim zákazníkům. Společnost Metso udělá vše pro to, aby podpořila zaměstnance při hledání nových pracovních příležitostí,“ uvedl Heikki Metsälä, prezident divize Consumables BA.

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku.
Brány Helfštýna se o víkendu poprvé otevřou

Po uzavření přerovského závodu bude mít Metso slévárny v Brazílii, Indii, Číně a Austrálii a rozsáhlou síť externích dodavatelů. Společnost Metso je celosvětovou špičkou v oblasti udržitelných technologií, komplexních řešení a služeb pro průmysl kameniva, zpracování nerostných surovin a rafinace kovů. Společnost se sídlem ve finském Espoo zaměstnává více než 17 tisíc lidí v téměř padesáti zemích a její tržby pro rok 2023 činily přibližně 5,4 miliardy eur. Společnost je kótována na burze Nasdaq Helsinki.