„V pořadníku na přerovský Domov pro seniory je dnes 766 žadatelů a kapacita domova se zvláštním režimem už nestačí. Seniory z Přerova musíme posílat do jiných zařízení v okolí - Radkovy Lhoty nebo Tovačova,“ popisuje zoufalou situaci vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Zchátralou budovu bývalého Chemoprojektu, kterou obklopuje panelové sídliště Trávník, dnes město pronajímá na kanceláře. Objekt kdysi odkoupila radnice za 22 milionů korun, a to kvůli obavám, že by zde mohl vzniknout další supermarket. Původně se počítalo s tím, že se sem přemístí městská knihovna, ale z plánů nakonec sešlo.

Má vzniknout 110 lůžek

V moderním zařízení pro nemocné s Alzheimerovou chorobou má vzniknout až sto deset lůžek a obyvatelé sídliště se nemusejí obávat razantního zásahu, který by změnil vzhled této části města.

„Budova se nijak zásadně nezmění, přibude travnatých ploch a plocha se celkově zkrášlí. Máme zkušenosti s tím, jak vytvořit příjemnou symbiózu obyvatel okolních domů s naším zařízením a klienty,“ ujistil výkonný ředitel společnosti Domov Alzheimer Radek Žádník.

Vyžití duševní i fyzické

Rekonstrukcí objektu, do níž hodlá společnost investovat desítky milionů korun, vzniknou dvoulůžkové pokoje pro klienty s komfortním zázemím.

„Máme svou představu, jak uspořádat zahradu. Klienti musejí mít možnost projít se venku a posedět si v příjemném prostředí. Terasa bude navazovat na jídelnu, takže budeme moci klientům servírovat v letních měsících oběd i zde. Naši filozofií je, aby měli dostatek vyžití - nejen toho duševního, ale i fyzického, takže se těmi čipernými chceme chodit i na procházky do okolí,“ řekl.

Volba na Přerov padla především kvůli poddimenzování množství sociálních lůžek na jednoho obyvatele ve srovnání s republikovým průměrem.

„Vyhodnotili jsme si, že město tuto službu naléhavě potřebuje,“ zdůvodnil.

Rekonstrukce objektu by mohla začít za rok a do tří let nové zařízení přivítá první klienty.

Co vadí některým zastupitelům?

Ne všichni zastupitelé ale souhlasili se stavebním zásahem v této části města. Někteří dokonce kritizovali, že město budovu prodává za nízkou cenu.

„Z Chemoprojektu by se mělo vybudovat něco, co by pomohlo obyvatelům sídliště. Tohle pomůže lidem s Alzheimerem, ale pro samotné sídliště projekt valný efekt mít nebude,“ míní zastupitel Michal Chromec.

Zastupiteli Břetislavu Passingerovi (KSČM) zase vadila nízká cena a navrhoval odložení záměru.

„Objekt je na lukrativním místě v centru. Nelíbí se mi, že kupujeme draho - 40 milionů za Strojař - a prodáváme za 15 milionů,“ namítal. U většiny zastupitelů ale nakonec převážil sociální aspekt a pro prodej bývalého Chemoprojektu zvedla ruku nadpoloviční většina přítomných.