Přitom některé páry společné zdanění manželů dokonce v minulých letech motivovalo k uzavření sňatku. Nyní jsou z jeho zrušení zklamáni. Pro mnohé manžele je to citelná finanční ztráta.
„Manžel má příjem přesahující dvacet tisíc korun a já jsem v současné době na rodičovské dovolené. Uplatnění společného zdanění jsme využívali a využijeme i za loňský rok. Vynese nám to tak kolem 15 tisíc korun. A to není zanedbatelná částka pro čtyřčlennou mladou rodinu. Proto mě velmi mrzí, že tuto možnost stát zrušil,“ svěřila se 33letá Jana Konečná z Přerova.
Podle odborníků nejvýhodnější je podat toto přiznání u manželů, z nichž jeden nemá zdanitelné příjmy, nebo jsou jejich příjmy velmi rozdílné výšky. Společné zdanění manželů však nemohou uplatnit všichni.
„Nutnou podmínkou je, aby manžele vyživovali alespoň jedno dítě žijící s nimi v domácnosti,“ sdělila účetní Božena Nakládalová.
„Manželka byla loni na mateřské dovolené a já mám slušnou práci ve firmě. Měli jsme společný základ daně 534 tisíc korun ročně. Díky tomu nám dělal přeplatek na dani zhruba 50 tisíc korun. Za tyto peníze jsme udělali na domě opravy, které jsme dlouho odkládali. Tyto peníze nám budou teď chybět, už si nebudeme moci dovolit investovat do dalších oprav,“ uvedl 35letý Zdeněk Ryšavý z Přerova.
Některé partnery společné zdanění manželů dokonce motivovalo k uzavření sňatku. „Svatbu jsme plánovali už kvůli dvěma dětem, které máme, ale nemohli jsme se k ní nějak odhodlat. Když jsme si ale spočítali, kolik se nám vrátí na daních ze společného zdanění manželů, trochu nás to popostrčilo,“ svěřila se žena Přerova, která si nepřála zveřejnit své jméno.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA