Přerovsko – Přilákat nové čtenáře, ale také připomenout dva významné básníky, od jejichž narození uplynulo kulaté výročí, se rozhodly městské knihovny na Přerovsku. 4. října začíná Týden knihoven a v Přerově si zájemci budou moci vyzkoušet například hledání ve skladu nebo se zapojit do burzy knih. Do Domečku Městské knihovny Lipník nad Bečvou přijde i velmi neobvyklý host – pes vycvičený pro canisterapii.

Letošní ročník Týdne knihoven se časově „trefil“ do období, kdy uplynulo dvě stě let od narození Karla Hynka Máchy a sto let od narození Františka Hrubína. Čtení z děl těchto autorů naplánovali proto v Přerově i v Lipníku. Někde si zájemci budou moci prohlédnout i zákulisí knihovny – třeba to, jaké poklady se v ní skrývají nebo jak se hledají knihy ve skladu.

Největší část programu je věnována dětem . „Za poslední dva až tři roky počet malých čtenářů narůstá. Ke konci minulého roku jsme měli v rámci všech poboček registrováno 1266 dětí,“ říká ředitel Městské knihovny Přerov Pavel Cimbálník. I když počítače a internet děti od čtení odvádějí, stále se prý najde dost těch, které ve volném čase sáhnou raději po knížce. „Přivádějí je k nám školy, rodiče, prarodiče, ale i kamarádi,“ podotýká Cimbálník.

Také třeba v Kojetíně chystají exkurze pro školy a gymnázium. „Plánujeme den otevřených dveří, znalostní a jiné soutěže pro děti a v pondělí až středu bohatý program v dětském oddělení,“ uvádí vedoucí Městské knihovny Kojetín Hana Divilová.

Knihovna v Lipníku nad Bečvou oslovila významné osobnosti města, aby přišli číst z českých autorů. Přijde starosta Miloslav Přikryl, vedoucí odboru školství Lucie Žídková, vedoucí Maleníčku Květa Kohoutková, nebo dlouholetá pracovnice knihovny Vlasta Kulíšková. „Ta je zároveň autorkou výstavy o Karlu Hynku Máchovi,“ uvádí ředitelka Městské knihovny Lipník nad Bečvou Miroslava Střelcová. Expozice v Domečku ukáže například různá vydání Máje nebo portréty autora, o němž dodnes nikdo neví, jak přesně vypadal.

Protože celostátní akce má letos podtitul Knihovna pro všechny, mysleli organizátoři i na hendikepované. Na pobočce na Velké Dlážce v Přerově se bude v pátek promítat komentovaný film pro slabozraké a nevidomé. V Lipníku zase na čtvrteční odpoledne připravili besedu na téma Canisterapie aneb Léčba psí láskou, na níž nebudou chybět praktické ukázky terapie se speciálně vycvičeným psem.

Týden knihoven – výběr z programu

Přerov (není-li uvedeno jinak, akce se konají v Městské knihovně v ulici Palackého)
úterý:S mámou, tátou do knihovny (společné čtení, povídání a hraní)
středa: Co ukrývá knihovna (akce pro školy), Hráčské šílenství (turnaj v deskových hrách, koná se též v Předmostí)
čtvrtek 15–17 hodin: Burza dětských knih
pátek: film pro slabozraké návštěvníky (Velká Dlážka); od 4.10. do 29.10.: výstava o knihovně a neziskovkách (MIC Kratochvílova ul.)

středa 13.10.: beseda s autory R. Rážem a F. Všetičkou (přednáškový sál, Wurmova ulice)

Lipník nad Bečvou

pondělí 8–12 hod: Osobnosti čtou dětem
úterý od 18 hodin: Pohádkový úterek extra
čtvrtek od 17 hodin: Canisterapie aneb Léčba psí láskou
neděle od 17 hodin:Byl pozdní večer… výstava věnovaná K.H. Máchovi s promítáním filmu Má