„Všechny ty úspěchy naše spolky nakoply a společenský život v obci se nebývale rozběhl. Díky skvělé činnosti spolků, jejich spolupráci a soudržnosti jsme se probojovali až na nejvyšší stupínek v celorepublikové soutěži Vesnice roku,“ vzpomíná starosta obce Jiří Řezníček. Čím to je?

Spojené království Tučínské, jak místní s humorem přezdívají obci, proslavilo třeba vlastní platidlo - jeden Tučňák. Má také svůj vláček - Tučolíno. Atrakci hojně využívají děti, ale oblíbily si ji i návštěvy, které Tučolíno zaveze, kam potřebují.

V evropském finále, první z ČR

Největší devizou Tučína jsou ale spolky, kterých je zde spousta. Zahrádkáři, Klub žen, Klub malé kopané, Senior klub, Sbor dobrovolných hasičů, Klub hráčů šipek Tučňáci, Sešlost obecních nadšenců nebo Cvičenky.

„V kraji jsme stále jediní, kdo vyhrál celorepublikové finále soutěže Vesnice roku. Čekáme tedy, kdo nás předběhne, a komu předáme pomyslnou štafetu. Soutěž byla ale loni zrušena a ani letos to zatím nevypadá nadějně, takže naše čekání asi potrvá trochu déle,“ říká starosta.

Za vítězství a finanční odměnu v celorepublikové soutěži se tehdy v obci opravily komunikace, kaplička nebo hřiště. Nejcennější byla ale pro všechny zkušenost.

„Po úspěchu v celostátním kole jsme se zúčastnili i evropské soutěže a k našemu překvapení se vůbec poprvé v historii České republiky dostali mezi dvanáctku finalistů. Nakonec nám porota oznámila, že můžeme užívat titul vicemistr Evropy,“ líčí Jiří Řezníček.

Do Itálie, kde se konalo slavnostní vyhlášení, obec vypravila autobus, takže se ceremonie mohli zúčastnit zástupci všech spolků.

Venkovské koupání

Je to jeden z důvodů, proč se v Tučíně nikdy nehrnuli do nákladné rekonstrukce místního koupaliště s novými herními prvky a atrakcemi.

„Voda, ve které se totiž návštěvníci koupou, je přírodní, minerální,“ vysvětlil starosta obce Jiří Řezníček.

Podle něj se v Tučíně snaží zachovat ráz typického venkovského koupaliště. V areálu nechybí občerstvení a travnatá plocha, na které se mohou lidé opalovat.

Koupaliště využívají především lidé, kteří chtějí zrelaxovat uprostřed přírody a nepotřebují k tomu davy návštěvníků.

Příjemné místo k životu, bez ohledu na stát

„Když jsem později jako hodnotitel v komisi objížděl jiné úspěšné obce v republice, bylo vidět, že se vydaly správným směrem - bez ohledu na to, jestli jim stát něco dá nebo nedá. Snaží se vytvořit pro lidi příjemné místo k životu, a to je skvělé,“ dodává.

Koronavirová krize do života spolků citelně zasáhla - a obec, která byla zvyklá na čilý společenský život s celou řadou akcí, se musela podobně jako všichni ostatní podřídit epidemiologickým opatřením.

„Nemůžeme se scházet a chybí nám to. Zejména starší lidé potřebují povzbuzení a možnost setkávání. Tučíňáci ale budou na naše akce vzpomínat ještě hodně dlouho, protože jich pořádáme vždy několik do roka,“ popisuje Miroslava Nováková ze Sešlosti obecních nadšenců.

K tradičním akcím patří vodění medvěda a pochovávání basy, ale i kácení máje s bohatým programem nebo třeba stanování pod hvězdami. Oblíbenou kulturní akcí je i Tučínský špekáček, na kterém účinkují trampské a folkové kapely.

„Z té doby, kdy jsme se stali vítězi soutěže Vesnice roku, mi asi nejvíce utkvěla v paměti soudržnost lidí. Drželi jsme při sobě a snažili se - nikdo se neptal, co za to, protože všichni chtěli nějak pomoci,“ uzavírá Miroslava Nováková.

Pravěké sídliště

Přerovští archeologové objevili před šesti lety v Tučíně část pravěkého sídliště z doby před více než dvěma a půl tisíci lety. Na dně sídlištních jam odkryli zlomky keramiky ze starší doby železné, ale i zvířecí kosti a další předměty. Největší dohady vzbudilo torzo keramického kotouče z nekvalitně vypálené hlíny.

„Narazili jsme i na doklad nejstaršího využití travertinu v Olomouckém kraji. Tučínský travertin, nazývaný také jako Hanácký, patřil k nejvyhledávanějším pro své vynikající vlastnosti. Travertinová kupa se v Tučíně nacházela v místech dnešního koupaliště a opuštěného lomu, kde se tento druh stavebního kamene těžil mezi lety 1922 - 1979,“ upřesnil archeolog Zdeněk Schenk.

Podle badatelů sehrál pro osídlení zásadní roli pramen Tučínského potoka.