Více než kdy dříve kontrolují strážníci nábřeží Protifašistických bojovníků.

„To je jediná lokalita, kterou skutečně sledujeme více. Přistoupili jsme k tomu na základě opakovaných stížností, kdy řidiči zablokovali výjezd někomu jinému,“ sdělil zástupce ředitele Městské policie Přerov Miroslav Komínek.

Více přestupků v parkování přibylo podle něj možná i díky tomu, že se ubyla místa k stání v ulicích Jateční a Mostní. Stavba Tyršova mostu a vyčleněné místo pro těžkou techniku uzavřelo parkoviště poblíž křížení ulic Na Marku a Mostní.

Zůstavají skoro vraky

Nesprávné zaparkování může řidiče vyjít až na několik tisícovek. Pokud je totiž nutné vozidlo odtáhnout, je třeba k až dvoutisícové pokutě připočíst sedmnáct set korun za odtahovou službu. V letošním roce se takový případ sice ještě nestal, možná se to ale brzy změní.

„Protože dochází k nerespektování dopravního značení, budeme na toto téma ve čtvrtek jednat s městskou policií,“ řekl ředitel Technických služeb Radek Koněvalík. Jen za loňský rok musela odtahovka odvézt z přerovských ulic čtyřiadevadesát aut. Ne všechny si ale řidiči odvezli.

„Zůstává nám tu osmnáct aut. Pokud si je nikdo nevyzvedne ani po půl roce, stávají se majetkem města,“ zmínil Koněvalík.

Většina lidí si ale své auto vyzvedne ještě v den odtažení. Za každý další den by si totiž museli připlatit stokorunu. Auta, která v areálu technických služeb zůstávají, jsou většinou ve špatném stavu, i když je ještě nelze označit jako vraky.

300 tisíc za dva měsíce

Strážníci jsou zatím k lidem poměrně shovívaví. „Přihlížíme vždy k okolnostem. Třeba když někdo zastaví u domu proto, že přijede něco stěhovat a potřebuje vynosit věci, je to něco jiného než opakované nerespektování značení. Zákon nám umožňuje řešit tyto věci jak domluvou, tak pokutou až do výše dvou tisíc korun,“ popsal Komínek. Od začátku roku strážníci vybrali na pokutách celkem 303 500 korun.

„Řešili jsme 927 přestupků, z toho 688 dopravních,“ doplnil Komínek.

Vloni městská policie vybrala v Přerově 1 446 492 korun.

„V tom jsou zahrnuté jak blokové pokuty zaplacené na místě, tak ty nezaplacené na místě. Tyto druhy příjmů se stávají součástí rozpočtu města,“ upřesnila vedoucí finančního odboru přerovského magistrátu Oldřiška Sedláčková.

Klidnější Lipník

Mnohem méně pokut za nesprávné parkování udílejí strážníci v Lipníku nad Bečvou. „Celkově vzato je v Lipníku parkovacích míst dost. Velký problém je ale na sídlišti Zahradní, kde každý den zaznamenáme dva až pět přestupků,“ uvedl vrchní strážník Pavel Maloch. Jeho lidé tyto záležitosti řeší často domluvou.

„Záleží na konkrétní situaci. Hodnotíme hlavně to, zda je zachována bezpečnost a průjezdnost,“ zmínil Maloch. Za celý loňský rok zde udělili blokové pokuty za 93 300 korun. Toto číslo však zahrnuje i přestupky jako porušování veřejného pořádku, rušení nočního klidu a znečišťování veřejného prostranství, vůči nimž jsou v Lipníku přísní.