VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud s vedením Přerova: svědci odkrývali rekonstrukci zimáku

Olomouc, Přerov – Výslechy svědků, kteří měli objasnit okolnosti rekonstrukce zimního stadionu, pokračovalo ve středu u Okresního soudu v Olomouci hlavní líčení v údajné korupční kauze na přerovské radnici.

5.11.2014
SDÍLEJ:

Soud s přerovskými radními v kauze údajně předražených zakázek a korupceFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Právě zakázka na opravu stadionu se ocitla v hledáčku detektivů z protikorupčního útvaru policie, protože se její cena kvůli vícepracím navýšila z původních 50 na 59 milionů korun.

V kauze jsou obžalovaní vrcholní představitelé přerovské radnice v čele s primátorem města Jiřím Lajtochem (ČSSD).

Podle obžaloby se prodražila nejen rekonstrukce stadionu, ale také stavba domova pro seniory – a to o zhruba 30 milionů.

U obou staveb mělo dojít k výraznému navýšení víceprací a jejich objem překročil zákonem stanovený dvacetiprocentní limit.

Dodavatelská firma Přerovská stavební společnost, která obě tyto akce prováděla, měla navíc provést vícepráce bez výběrového řízení.

Radní z toho měli mít podle obžaloby prospěch – stejná firma stavěla bazén primátorovi města a podílela se i na stavbě rodinného domu jednoho z radních.

K soudu se ve středu dostavili všichni obžalovaní v doprovodu svých obhájců – dosluhující primátor města a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD), jeho první náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a oba úředníci magistrátu Pavel Gala a Jiří Raba.

„V případě zimního stadionu obžalovaní obešli zákon tím, že z objemu zakázek vyjmuli instalaci světelné tabule a převedli ji na společnost Teplo, jejímž stoprocentním vlastníkem je město," vysvětlil státní zástupce Robert Henzel.

Na zakázce se tak v uvozovkách „ušetřilo" 4,9 milionu korun, o které se pak mohly vícepráce navýšit.

Instalace tabule? Postup se mi nelíbil

Okolnosti zakázky popisoval u soudu zástupce firmy, která výrobu světelné tabule pro zimní stadion zajišťovala.

Uvedl, že jeho firma smlouvu původně uzavřela se společností Přerovská stavební.

Pak ale nečekaně došlo ke změně. Na schůzce za účasti zástupců vedení města a společnosti Teplo se prý dozvěděl, že se vyskytly komplikace.

„Z jednání vyplynulo, že Přerovská stavební společnost nemá peníze na zaplacení díla, které bylo vyfakturováno. Naši zakázku tedy přebrala společnost Teplo, a ti nám doplatili zbývající část peněz," potvrdil zástupce firmy, kterému se podle jeho slov takový postup nelíbil.

„Smlouvu jsme měli s Přerovskou stavební," podotkl.

Světelná tabule pro zimní stadion byla jednou z větších dodávek a přišla na 4 miliony korun.

Za společnost Teplo prý v té době jednal její ředitel Jaroslav Klvač. „Byl postaven do té roviny, že se o to má postarat," poznamenal.

Okolnosti schůzky vylíčila také další pracovnice firmy, která dodávku světelné tabule zajišťovala.

„Bylo tam asi deset lidí, jména si ale nepamatuji. Nebyl tam přítomen pan primátor, ale jeho zástupce," řekla a na dotaz soudce, zda je někdo z účastníků schůzky přítomen v soudní síni, odpověděla, že poznává Josefa Kulíška a Václava Zatloukala.

Vážné následky pro hokejový klub

Jak důležité bylo dokončení rekonstrukce zimního stadionu pro místní hokejový klub, popisoval u soudu místopředseda HC Zubr Přerov Tomáš Blinka.

Podle jeho slov se během rekonstrukce stadionu, zbudovaného před desítkami let v rámci akce „Z", vyskytly zásadní problémy – se založením jedné z tribun, podložím či rolbovnou.

„Musely se kvůli tomu dělat zásahy stavebního charakteru," zmínil Tomáš Blinka, který prý chtěl, aby byly práce hotové včas.

Pro klub by totiž přerušení sezony mělo vážné následky, a to jak v podobě odlivu sportovců, tak zvýšených nákladů.

Po rekonstrukci zimního stadionu se podle něj zvýšila prestiž přerovského hokeje.

Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků ve čtvrtek 6. listopadu od 8 hodin.

První den soudu: Primátorův bazén, podezřelé zakázky. Začal soud s vedením Přerova

Šest jednacích dní 

Hlavní líčení s primátorem města Přerova Jiřím Lajtochem (ČSSD), jeho prvním náměstkem Josefem Kulíškem (ODS), dvěma radními Václavem Zatloukalem (ČSSD) a Josefem Čermákem (ODS) a dvěma úředníky magistrátu Pavlem Galou a Jiřím Rabou začalo v úterý 4. listopadu od 8 hodin v budově Okresního soudu v Olomouci.

Hlavní líčení naplánoval soudce na šest jednacích dní - od úterý 4. do čtvrtka 6. listopadu, a následující týden od úterý 11. do čtvrtka 13. listopadu.

Primátor, jeho náměstek, dva radní a dva úředníci magistrátu jsou obžalování ze dvou činů - sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby.

Přerovská kauza v kostce

Co tvrdí policie?

*Detektivové z protikorupčního útvaru obvinili v červenci 2011 jedenáct přerovských radních a dva úředníky magistrátu ze zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě.
Původní okruh obviněných se nakonec zúžil na šest osob - mimo jiné i primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD). Stíhání sedmi bývalých radních bylo zastaveno.

Dům a bazén přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha v ulici U Žebračky*Podle protikorupční policie měly vícepráce na stavbě Domova pro seniory a zimního stadionu, které pro město realizovala Přerovská stavební společnost, překročit dvacetiprocentní limit.

*Přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) měl zatajit v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 výstavbu svého bazénu za 533 tisíc korun (dům Jiřího Lajtocha v Přerově na snímku vpravo) a uvedl tento údaj až v dodatečném prohlášení za rok 2010. Faktura, vystavená za provedení těchto prací na částku 278 292 korun, nebyla v době splatnosti a ani po ní až do druhé poloviny roku 2010 uhrazena. Platba vyfakturované částky, včetně penále z prodlení, nebyla podle policie ze strany PSS požadována, ani vymáhána. Primátor uvedl, že všechny práce kolem bazénu řádně uhradil.

*Náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) měl mít dlouholeté osobní neformální vztahy se zástupci soutěžitele.

*Přerovský radní Jaroslav Čermák (ODS) měl mít obchodní vztah se soutěžitelem, tedy Přerovskou stavební společností, jenž spočíval v poskytování bezpečnostních služeb. Toho se měl dopustit tím, že měla jeho firma zajišťovat ostrahu staveniště Domova pro seniory v Přerově, a to až do ukončení stavby.

Přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD)*Přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD)- na snímku vpravo - měl podle policie přijímat v době rozhodování o předmětných zakázkách, v průběhu jejich realizace i po jejich skončení majetkový prospěch v podobě stavebních prací. Firma PSS se podle policistů podílela na stavbě jeho rodinného domu, a to bez uzavření řádné smlouvy o dílo. Fakturu na 3,1 milionu korun měl uhradit pouze částečně ve dvou splátkách, a to do výše 790 tisíc korun.
Poté, co tyto skutečnosti vyšly najevo v rámci prověřování policie, měl vyvíjet snahu o vyřazení faktury z účetnictví PSS a nahrazení fakturou novou na částku nižší.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

5.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Michal Zácha (ODS)
5

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Sedávají pravidelně na lavičce u Přerovanky a vedou dlouhé debaty u piva. Na politice se ale neshodnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení