Jaký konkrétní dopad může mít vulkanický prach na zdraví lidí, ale zatím odborníci netuší. Alergiků v ordinacích sice přibylo, lékaři to však přičítají spíše pylové sezóně.

Vrtulníková základna: po přerušení výcviku se znovu létá

V minulých dnech byly pozastaveny všechny cvičné lety na přerovské vrtulníkové základně, jejíž piloti jsou nyní na misi v Afghánistánu. „Od pátku nelétáme. V úterý nám sice na dvě hodiny povolili zkušební lety, teď máme ale zase pauzu. Provádíme aspoň drobné práce na základně,“ popsal situaci ve středu ráno jeden z příslušníků letky. Podle mluvčí velitelství Společných sil Sabiny Introvičové se omezení dotklo nejen vrtulníkové základny, ale zkomplikovalo život i stíhačům.

„V případě bezprostředního ohrožení života a nutnosti zásahu ale vzlétnou vrtulníky letecké záchranné služby i SAR,“ upřesnila mluvčí. Hlavním důvodem omezení letů byla obava z poškození motorů vrtulníků.

„Motory můžou nasát jemný prach a poškodit lopatky. Stroj by se tak mohl zanést a za letu vypnout. V současné době se ale teprve vyhodnocuje přesný vliv prašného prostředí na letouny,“ doplnil šéfredaktor časopisu Letectví a kosmonautika Jan Čadil.

Létání na přerovské vrtulníkové základně bylo znovu obnoveno až ve čtvrtek.

Co je vidět na obloze?

Výbuch islandské sopky vyvrhl do atmosféry obrovské množství popela.

„Prach vyvolává zajímavé optické jevy v atmosféře, jako například zbarvené západy slunce, pokud tedy vítr zanese prach až k nám. Někdy bývá obloha výrazně zbarvena do červena až do fialova, jindy může mít krémové zbarvení,“ vysvětlil astronom Petr Karel z přerovské hvězdárny.

Podle něj můžou lidé za jasné oblohy spatřit kolem Slunce takzvaný Bishopův prstenec.

„Je to ohybový jev, vznikající na prachových částicích a vypadá jako 10 až 20 stupňů velký prstenec okolo Slunce,“ dodal. Prach ale nepotěší astronomy, protože s nečistotami v atmosféře klesá její průzračnost a lidé tak neuvidí tak jasné hvězdy jako obvykle.

Alergiků v ordinacích přibylo, důvodem jsou pyly

Že by měl spad prašných částic zásadní vliv na zdraví obyvatel, tomu nevěří Petr Vitásek z přerovské meteorologické stanice. „V první fázi se prach vyskytoval ve vrstvě od šesti do jedenácti tisíc metrů, na počátku týdne už byl i níže – od čtyř do šesti kilometrů. V předpovědi počasí na nejbližší období se prachové částice ve vyšší vrstvě zmenšují,“ řekl meteorolog.

Podle něj se vulkanické částice v Česku nedostaly na zem.

„Na posun mraku má vliv výškové proudění větru a sopečný popel, který se sem dostával, by se měl postupem času rozptýlit v atmosféře. Silnější vítr je ideální a vymete to. Protože výrazně nepršelo, neměl se prach jak dostat na zem. V Přerově byly sice dva dny po sobě krátké bouřky a přeháňky, ale nic jsme nepozorovali – ani prach na autech,“ podotkl. Částice se prý nedostaly tak nízko, aby mohly mít negativní vliv na zdraví lidí.

Jeho slova potvrzuje i přerovská alergoložka Božena Kalabusová: „Máme sice v ordinaci pacientů více, ale tím hlavním důvodem je pylová sezóna, která je v plném proudu. Rozkvetla bříza a to je vždy období, kdy je u nás nápor,“ konstatovala.

Cestovky: lety se zdržely

Zmatek, způsobený prachem z islandské sopky, pocítily i přerovské cestovní kanceláře. Klienti, cestující do vzdálenějších destinací, kvůli tomu museli odložit lety.

„Odjezdy do Egypta musely být na pár dní pozdrženy, ale uskuteční se, i když v náhradním termínu. Přesné finanční ztráty, které nám to způsobilo, vyčíslíme asi až později,“ řekl majitel přerovské cestovní kanceláře Cylindr tour Milan Váleček.

„Měli jsme štěstí, naši klienti přiletěli z Egypta ve čtvrtek a v pátek byly lety zakázány. Zájezdů do Anglie se však omezení letecké dopravy nedotklo, protože jezdíme autobusy,“ doplnila pracovnice cestovní kanceláře Omega Tour Mária Romsyová.